Τα βραβεία διανεμήθηκαν στον Μαραθώνιο της Σμύρνης

Ο Μαραθώνιος «Ο Γρηγορότερος Μαραθώνιος της Τουρκίας» Izmir Avek, που διοργανώθηκε για πέμπτη φορά φέτος από τον Μητροπολιτικό Δήμο της Σμύρνης, διεξήχθη με τη συμμετοχή 38 ελίτ αθλητών από 600 χώρες. Η τελετή απονομής του αγώνα των 42 χιλιομέτρων πραγματοποιήθηκε στο Kültürpark.

Στην κατηγορία ανδρών, ο Κενυάτης Vitalis Kibiwot κατέλαβε την πρώτη θέση με χρόνο 2 ώρες, 11 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα, ενώ ο Αιθίοπας Sendeku Alelgn ήρθε δεύτερος με χρόνο 2 ώρες, 13 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα και ο Κενυάτης Silas Kurui κατέλαβε την τρίτη θέση. μέρος με χρόνο 2 ώρες, 13 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα. Ο Αιθίοπας Aamelmal Tagel κέρδισε τον αγώνα των γυναικών στα 42 χιλιόμετρα με χρόνο 2 ώρες, 37 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα. Ο Αιθίοπας Bekelech Bedada ήρθε δεύτερος με 2 ώρες 42 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα και τρίτος ο Ιάπωνας Suguru Oktabe με 2 ώρες 43 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα.

ΣΥΝΟΛΟ ΒΡΑΒΕΙΟ 42 ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΔΟΛΑΡΙΑ ΣΕ 42 ΧΙΛ

Στις κατηγορίες 42K Marathon Izmir Avek 2024 General Men and General Women, ο πρώτος νικητής έλαβε 10 χιλιάδες δολάρια, ο δεύτερος 5 χιλιάδες δολάρια, ο τρίτος 3 χιλιάδες δολάρια, ο τέταρτος 2 χιλιάδες δολάρια και ο πέμπτος 42 δολάρια. Στους νικητές της κατηγορίας XNUMXK τα βραβεία τους απένειμε ο Δήμαρχος του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης Δρ. Μητροπολιτικό Δημοτικό Συμβούλιο της Σμύρνης Ομάδα CHP για λογαριασμό του Cemil Tugay Sözcüsü και αντιδήμαρχος του δήμου Karabağlar, Elvin Sönmez Güler, ο Αναπληρωτής Γενικός Γραμματέας του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης Ertuğrul Tugay, ο Επικεφαλής του Τμήματος Υπηρεσιών Νεολαίας και Αθλητικών Υπηρεσιών του Μητροπολιτικού Δήμου Σμύρνης Hakan Orhunbilge, ο Πρόεδρος του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης Αθλητικός Σύλλογος Hüseyin Egeli, το Διοικητικό Συμβούλιο του Egeşir A. Διευθυντές Ersan Odaman Γενικός Διευθυντής Automotive Derya Uluğ και μέλος του Μητροπολιτικού Δημοτικού Συμβουλίου της Σμύρνης Aras Kaynarca.

Στους 42 Τούρκους και Τούρκους άνδρες, η πρώτη θέση βραβεύτηκε με 14 χιλιάδες TL, η δεύτερη 12 χιλιάδες TL, η τέταρτη 10 χιλιάδες TL και η πέμπτη θέση 8 χιλιάδες TL, όπου συνολικά 6 χιλιάδων TL δόθηκε και στις δύο κατηγορίες, ζωντάνεψε με χορευτικά σόου και συναυλίες. Στην κατηγορία 50 K Τουρκίας Ανδρών, η πρώτη θέση ήταν ο Hakan Turan (42 ώρες 2 λεπτά 51 δευτερόλεπτα), ο δεύτερος Serdar Sezer (3 ώρες 2 λεπτά 51 δευτερόλεπτα) και ο τρίτος Erkan Bacak (6 ώρες 2 λεπτά 52 δευτερόλεπτα). Στην κατηγορία 5Κ Γυναικών, η Tuğba Türkgülü κέρδισε την πρώτη θέση (42 ώρες 3 λεπτά 52 δευτερόλεπτα), η Selin Çimrin πήρε τη δεύτερη θέση (21 ώρες 4 λεπτά 2 δευτερόλεπτα) και η Pınar Doğan την τρίτη θέση (22 ώρες 4 λεπτά 19 δευτερόλεπτα) .