Η DS Automobiles και ο Jean-Eric Vergne στο βάθρο για τρίτη φορά στο Βερολίνο

Η DS Automobiles και ο Jean Eric Vergne στο βάθρο για τρίτη φορά στο Βερολίνο

Ο δύο φορές πρωταθλητής της Formula E Jean-Eric Vergne, ένα από τα λαμπρά αστέρια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ABB FIA Formula E, πήρε τη θέση του στο βάθρο τερματίζοντας τον δεύτερο αγώνα της Formula E Berlin E-Prix στην τρίτη θέση στην πιλότη του. με το DS E-TENSE F23. Η DS PENSKE διατηρεί την τέταρτη θέση της στο Πρωτάθλημα Ομάδων χάρη στον Jean-Eric Vergne, που εξασφάλισε την τρίτη του θέση σημειώνοντας σημαντικούς βαθμούς στο Πρωτάθλημα Οδηγών, και στον Stoffel Vandoorne, που έφερε πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του στο Βερολίνο. Με 16 από τους συνολικά 8 αγώνες να έχουν ολοκληρωθεί στο πρωτάθλημα, ο οδηγός της DS Automobiles Jean-Eric Vergne συνεχίζει να έχει δυνατότητες για ένα νέο πρωτάθλημα στο δεύτερο μισό της σεζόν, ακολουθώντας τον ηγέτη με μόλις 19 βαθμούς.

Ο πρωταθλητής του 2018 και του 2019 Jean-Eric Vergne έδειξε για άλλη μια φορά την κλάση του στην πίστα Tempelhof μετά τον εντυπωσιακό αγώνα του στον πρώτο αγώνα στο Βερολίνο. Ο Jean-Eric Vergne τερμάτισε τέταρτος στις κατατακτήριες στην βρεγμένη πίστα. Συνεχώς πάλευε για το προβάδισμα με τη στρατηγική που έγινε στη στεγνή πίστα στον δεύτερο αγώνα. Χάρη στην επιτυχημένη ενεργειακή διαχείριση όλης της ομάδας, στο τέλος του αγώνα των 40 γύρων έφτασε τελικά στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ο Stoffel Vandoorne, ο οποίος έμεινε νοκ άουτ από αντίπαλο στον πρώτο αγώνα, ήταν αποφασισμένος να κερδίσει βαθμούς στον δεύτερο αγώνα της Κυριακής. Ο τελευταίος παγκόσμιος πρωταθλητής Βέλγος πιλότος, που ολοκλήρωσε με επιτυχία το έργο του, κατάφερε να τερματίσει τον αγώνα, τον οποίο ξεκίνησε στην ένατη θέση, στην όγδοη θέση.

Η προσπάθεια του DS PENSKE στο Βερολίνο τον βοήθησε να εξασφαλίσει την τέταρτη θέση στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών πριν πάει στο Μονακό, τον επόμενο της σεζόν και τον πιο διάσημο αγώνα του καλεντάρι, το Σάββατο 6 Μαΐου.

Eugenio Franzetti, DS Performance Director. «Πρώτα απ' όλα, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους μηχανικούς και τους μηχανικούς που εργάστηκαν μέχρι αργά το βράδυ για να επισκευάσουν το αυτοκίνητο του Stoffel, το οποίο υπέστη ζημιά στον πρώτο αγώνα. Σε αυτή τη μεγάλη ομαδική δουλειά οφείλουμε το σημερινό αποτέλεσμα. Όπως πάντα στη Formula E, είχαμε έναν συναρπαστικό αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος! Για άλλη μια φορά, ο Jean-Eric Vergne πάλεψε σαν λιοντάρι και πήρε το DS E-TENSE FE23 του στην τρίτη θέση. Αυτό σηματοδοτεί το τρίτο βάθρο για τον ίδιο και την DS Automobiles μέχρι στιγμής φέτος. Ήταν επίσης δυνατό ο Ζαν-Ερίκ Βερν να μειώσει τη διαφορά από τον ηγέτη του πρωταθλήματος. Ο Stoffel Vandoorne έκανε επίσης έναν υπέροχο αγώνα σε έναν άκρως ανταγωνιστικό αγώνα, ανεβαίνοντας από την ένατη στην όγδοη. Ολοκληρώνουμε αυτό το μακρύ Σαββατοκύριακο αναγνωρίζοντας όχι μόνο τις επιδόσεις του αυτοκινήτου μας, αλλά και τις δυνατότητες των οδηγών μας και ολόκληρης της ομάδας μας σε ένα ολοένα και πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.”

Πρωταθλητής Formula E 2018 και 2019 Jean-Éric Vergne. «Σε γενικές γραμμές, ήταν ένα θετικό Σαββατοκύριακο! Η Κυριακή ήταν πολύ καλή για εμάς, τόσο στις κατατακτήριες όσο και στον αγώνα. Κάνοντας τις σωστές επιλογές και με το εκπληκτικό εργαλείο από κάτω μας, πετύχαμε σήμερα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στο βάθρο εδώ. Τώρα πρέπει να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε σκληρότερα καθώς χρειαζόμαστε περισσότερα αποτελέσματα σαν αυτό».

Τελευταίος Πρωταθλητής Formula E Stoffel Vandoorne. «Ήταν μια δύσκολη μέρα. Πρώτα από όλα, κάναμε κατατακτήριες σε βρεγμένη πίστα και δεν ήταν εύκολο να κάνουμε τις σωστές επιλογές ελαστικών. Ωστόσο, καταφέραμε να φτάσουμε στην εύλογη ένατη θέση στη γραμμή εκκίνησης. Στη συνέχεια είχαμε έναν πολύ στρατηγικό αγώνα σε ξηρές συνθήκες όπου κανείς δεν ήθελε να ηγηθεί. Για να είμαι ανταγωνιστικός με το μονοθέσιο, έπρεπε να παλέψω λίγο περισσότερο από χθες. Έτσι εστίασα στο να αποφύγω τυχόν σύγκρουση και να φτάσω το αυτοκίνητο στη γραμμή τερματισμού. Στο τέλος, μπόρεσα να ανέβω μία θέση και να τερματίσω όγδοος», είπε.