Η ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών της Σμύρνης κέρδισε τη Γαλατασαράι και έφτασε στο Happy End

Η ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών της Σμύρνης νίκησε τη Γαλατασαράι και έφτασε στο Happy End

Η ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης κέρδισε τη Γαλατασαράι και έφτασε σε αίσιο τέλος. Υπουργός Tunç Soyer«Αυτό το πρωτάθλημα ταιριάζει πολύ στις γυναίκες της Σμύρνης», είπε. Η ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών Νέων και Αθλητικού Ομίλου του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης αναδείχθηκε πρωταθλήτρια επικρατώντας της Γαλατασαράι στις 22-24 Ιουλίου στην Κωνσταντινούπολη. Ο Δήμαρχος του Μητροπολιτικού Δήμου Σμύρνης σε ανάρτησή του στους λογαριασμούς του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης Tunç Soyer«Αυτό το πρωτάθλημα ταιριάζει πολύ στις γυναίκες της Σμύρνης. Συγχαίρω τους αθλητές του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης, που αναδείχθηκαν πρωταθλητές Τουρκίας νικώντας τη Γαλατασαράι στο 1ο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης. Μας δώσατε μεγάλη υπερηφάνεια και ενθουσιασμό. Να είναι πάντα η επιτυχία σου».

Δεύτερη η Γαλατασαράι, τρίτη η METU

Η Λέσχη Νέων και Αθλητισμού Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης αντιμετώπισε την τελευταία πρωταθλήτρια Γαλατασαράι στον τελικό αγώνα του αγώνα της Μεγάλης Γυναικείας Υδατοσφαίρισης 1ης Λίγκας στο Κολυμβητήριο Tozkoparan της Κωνσταντινούπολης όπου συμμετείχαν έξι ομάδες. Η ομάδα υδατοσφαίρισης Γυναικών Νέων και Αθλητικού Ομίλου του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης, η οποία ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με σκορ 3-1, ολοκλήρωσε το ημίχρονο με πλεονέκτημα 7-3. Συνεχίζοντας να κυριαρχεί με σκορ 8-4 στην τρίτη περίοδο, η ομάδα κέρδισε τον αγώνα με νίκη 10-7 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια. Ο Kübra Kuş σημείωσε 5 γκολ, η Selina Çolak 4 και ο Hanzade Dabbağ 1 γκολ στον αγώνα.

Στο πρωτάθλημα, όπου η Γαλατασαράι ήταν δεύτερη, το Middle East Technical University (METU) τελείωσε τη σεζόν στην τρίτη θέση.