Η Castrol Ford Team Turkey επιτυγχάνει νέα επιτεύγματα στο Ράλι Εσκισεχίρ

Η ομάδα της Castrol Ford σημείωσε νέες επιτυχίες στο Ράλι Εσκισεχίρ Τουρκίας

Η Castrol Ford Team Turkey, που έφερε στην Τουρκία το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, διατηρεί τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος με τους νεαρούς πιλότους της και τη νέα σεζόν που γιορτάζει την 25η επέτειό της.

Η Castrol Ford Team Turkey σημείωσε πολλές επιτυχίες με τους νεαρούς πιλότους της στο Ράλι Eskişehir ETİ (ESOK), το τρίτο σκέλος του Πρωταθλήματος Ράλι Τουρκίας Shell Helix που διεξήχθη μεταξύ 23 και 25 Ιουνίου.

Ο Ευρωπαίος Πρωταθλητής Castrol Ford Team Turkey, που κέρδισε το ράλι με 116 ειδικές διαδρομές συνολικού μήκους 8 χλμ στην άσφαλτο, κέρδισε 4 φορές στο παρελθόν. Ενώ αγωνιζόταν με τους νεαρούς πιλότους του ως πλήρης ομάδα, το τετρακίνητο Ford Fiesta R4 και το δίδυμο Ali Türkkan και Burak Erdener κέρδισε την κατηγορία Νέων και κέρδισε τη Γενική Κατάταξη και κατέκτησε τη δεύτερη θέση.

Μετά την τελετουργική εκκίνηση που πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Odunpazarı Evleri την Πέμπτη 23 Ιουνίου 2022 στις 20.30, το Rally Eskişehir ETİ (ESOK) ξεκίνησε την Παρασκευή 24 Ιουνίου στις 10.00:4 στο Πάρκο Servis στο στάδιο Eskişehir Atatürk με 25 ειδικές εκδηλώσεις. πέρασε και ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο Servis Park. Οι μεταβλητές καιρικές συνθήκες έπαιξαν μεγάλο ρόλο στη δεύτερη μέρα που ξεκίνησε στις 10.00:1999 το Σάββατο 2 Ιουνίου. Ο Ali Türkkan, γεννημένος το 2, και ο έμπειρος συγκυβερνήτης Burak Erdener, που κέρδισε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλι 'Youth' και 'Two Wheel Drive' για τη χώρα μας πέρυσι, και ο έμπειρος συγκυβερνήτης Burak Erdener, πήραν την τρίτη θέση. θέση στον αγώνα με τις προσδοκίες βροχής και το ελαστικό στον τελευταίο βρόχο.Χάρη στη στρατηγική τους, ανέβηκαν στη δεύτερη θέση στο τελικό στάδιο. Ο Ümitcan Özdemir και ο συγκυβερνήτης του Batuhan Memişyazıcı, οι οποίοι έχουν κερδίσει συνεχόμενα πρωταθλήματα με το αυτοκίνητό τους Fiesta R2T στην κατηγορία των 3 τροχών τα τελευταία χρόνια, κατέλαβαν την πέμπτη θέση στη Γενική Κατάταξη. Ανταγωνιζόμενος με το Ford Fiesta RXNUMXT στην κατηγορία νέων, ο Can Sarıhan και ο συγκυβερνήτης του Sevi Akal αύξησαν την εμπειρία τους στην άσφαλτο και διατήρησαν την XNUMXη θέση τους.

Ο ανταγωνισμός ήταν υψηλός στο Fiesta Rally Cup

Ο διαγωνισμός ήταν σε υψηλό επίπεδο με τη συμμετοχή των νέων 2017WD Rally4 στο Fiesta Rally Cup, το οποίο συνεχίζει με τη νέα του μορφή από το 3 και έχει οργανωθεί ειδικά για το Ford Fiesta, από την Castrol Ford Team Turkey.

Ο Serhan Türkkan-Koray Akgün, ο οποίος κέρδισε το Ράλι Yeşil Bursa στον δεύτερο αγώνα της σεζόν και έγινε ο ηγέτης του Κυπέλλου Ράλι Fiesta, κέρδισε τη Γενική Κατάταξη FRC στο Ράλι Εσκισεχίρ, το 2ο σκέλος του Πρωταθλήματος Ράλι Τουρκίας Shell Helix 2022 . Το δίδυμο Türkkan και Akgün κέρδισε την πρώτη θέση στο Fiesta Rally3 με την εξαιρετική του ταχύτητα και κατέλαβε την έκτη θέση στη Γενική Κατάταξη.

Ενώ το δίδυμο Efe Ünver και Bahadır Gücenmez κέρδισε τη δεύτερη θέση στη Γενική Κατάταξη FRC, το δίδυμο Burak Title και Bahadır Özcan κατέλαβε την τρίτη θέση με το Fiesta Rally4. Ο Burak Title, ο οποίος διαγωνίστηκε για το Πρωτάθλημα Tουρκίας Rally Two Wheel Drive με το Ford Fiesta Rally4, ήταν επίσης στην κορυφή των δίτροχων Fiesta της FRC.

Η ιρανική ομάδα Saber Khosravi και ο συνοδηγός της Hamed Majd, που συμμετέχουν στο Fiesta Rally Cup, το οποίο είναι επίσης ανοιχτό σε διεθνείς αθλητές, από τον τελευταίο αγώνα, κέρδισαν την ηγεσία με το Fiesta R1T αφού κατετάγησαν δεύτεροι στο R1- κατηγορία ST στο Ράλι Yeşil Bursa και κέρδισαν τα κύπελλα τους στο βάθρο.

Οι πιλότοι της Castrol Ford Team Turkey κυριάρχησαν επίσης στο TOSFED Rally Cup

Ταυτόχρονα, ο Oğuz Gürsel έδωσε βαθμούς στο TOSFED Rally Cup και οι πιλότοι της FRC κυριάρχησαν επίσης στο TOSFED Rally Cup. Την πρώτη θέση κατέκτησε οι Levent Şapcılar-Deniz Gümüş από την Castrol Ford Team Turkey, ενώ δεύτεροι οι Erdem İlbayli – Soner Cevik. Την τρίτη θέση κατέλαβε και ο Hakan Gürel-Çağatay Kolaylı από την ίδια ομάδα.

Η Castrol Ford Team Turkey ήταν η νικήτρια του Ράλι Eskişehir ETİ (ESOK), το οποίο ολοκληρώθηκε με την τελετή τερματισμού και την τελετή απονομής μπροστά στο ESPARK το Σάββατο 25 Ιουνίου στις 16.42, ενώ η μάρκα Ford κατέγραψε σε αυτόν τον αγώνα με τις επιδόσεις της. ανθεκτικότητα και βαθιά ριζωμένη ιστορία στα αθλήματα ράλι. Αναφέρθηκε ως η πιο προτιμώμενη μάρκα αυτοκινήτου στη λίστα.

Πλησιάζουμε βήμα-βήμα στον στόχο μας με τα αποτελέσματά μας στο Ράλι Εσκισεχίρ ETİ (ESOK)

Ο πρωταθλητής πιλότος της Castrol Ford Team Turkey, Murat Bostancı, συνεργάζεται στενά με τους νεαρούς πιλότους της ομάδας καθοδηγώντας φέτος τους πιλότους. Ο Serdar Bostancı, ο οποίος είναι ο διευθυντής της ομάδας από την πρώτη μέρα της ομάδας, είναι επίσης επικεφαλής της ομάδας.

Μεταφέροντας την πολυετή εμπειρία του στην Τουρκία και την Ευρώπη σε νέους πιλότους, ο Bostancı δήλωσε ότι ολοκλήρωσαν το τρίτο σκέλος του Ράλι Τουρκίας, το Ράλι Eskişehir ETİ (ESOK), με περήφανα αποτελέσματα. Στην εκτίμησή του, ο Bostancı είπε: «Η Castrol Ford Team Turkey, η οποία νεότερη πέρυσι για να υποστηρίξει τους νέους στα τουρκικά ράλι και είναι η νεότερη ομάδα ράλι στην Τουρκία με μέσο όρο ηλικίας 22 ετών, στοχεύει να κερδίσει το 25ο πρωτάθλημα στην 15η εποχή. Με τα αποτελέσματά μας στο Ράλι Eskişehir ETİ (ESOK), πλησιάζουμε βήμα προς βήμα αυτόν τον στόχο. Η Castrol Ford Team Turkey, η οποία έτρεξε πάνω από 20 αυτοκίνητα ταυτόχρονα στο Τουρκικό Πρωτάθλημα Ράλι, φέτος κέρδισε το Πρωτάθλημα Μάρκες Ράλι Τουρκίας 2022, Πρωτάθλημα Ράλι Τουρκίας 2022, Πρωτάθλημα Συμπιλότων Τουρκίας 2022, Πρωτάθλημα Νέων Οδηγών Ράλι Τουρκίας 2022 και Ράλι Τουρκίας 2022 Two Wheel Drive. Θα αγωνιστεί για το πρωτάθλημα. Θα συνεχίσουμε τους αγώνες μας μαζί με τους νέους πιλότους μας στα επόμενα στάδια».