Το Toyota Rally of Turkey Pre Leadership εξοικονομεί περισσότερα

Η ομάδα TOYOTA GAZOO Racing World Championship Rally επέστρεψε σε τροχιά με την επανέναρξη της σεζόν 2020 WRC. Έχοντας μια τέλεια απόδοση στο Ράλι Εσθονίας, ειδικά την Κυριακή, η Toyota κέρδισε το Power Stage με τον Kalle Rovanperä και κατάφερε να τερματίσει και τα 6 στάδια στην πρώτη θέση την τελευταία μέρα και κατάφερε να βρει μια θέση στο βάθρο μου.

Η Toyota τερμάτισε τρίτη με τον Sébastien Ogier στο Εσθονικό Ράλι, και στη γενική κατάταξη, άλλοι πιλότοι Elfyn Evans τερμάτισαν τέταρτοι και Kalle Rovanperä πέμπτος. Με αυτά τα αποτελέσματα στο Rally Estonia Toyota Gazoo Racing, πριν από το Ράλι της Τουρκίας θα διεξαχθεί στις 18-20 Σεπτεμβρίου, η Marmaris έχει διατηρήσει την ηγετική της θέση στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών και στο Πρωτάθλημα Οδηγών.

Σε 17 από τα 11 στάδια του Rally Estonia, το Toyota Yaris WRC κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση. Οι Sébastien Ogier 5, Kalle Rovanperä 5 και Elfyn Evans επέδειξαν την υπεροχή τους σε 1 στάδιο και έδωσαν εξαιρετικές παραστάσεις.

Κάνοντας αξιολογήσεις μετά το Ράλλυ της Εσθονίας, ο Tommi Mäkinen, αρχηγός της ομάδας, δήλωσε ότι το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν πολύ καλό για ολόκληρη την ομάδα και είπε: «Αυτά τα αποτελέσματα μας κράτησαν στην κορυφή του Πρωταθλήματος Πιλότων και Μάρκες. Υπήρχαν διαφορετικές συνθήκες το σαββατοκύριακο σε σύγκριση με αυτό που συναντήσαμε στις δοκιμές. Ωστόσο, είδαμε ότι όλοι οι πιλότοι μας πέτυχαν τους ταχύτερους χρόνους την τελευταία ημέρα. Ειδικά για έναν νεαρό οδηγό, η ταχύτητα του Kalle ήταν εντυπωσιακή. Αποδίδει στα καλύτερά του υπό μεγάλη πίεση, όπως στο Power Stage. "Αν δεν είχαμε πρόβλημα με τα ελαστικά το Σάββατο, πιθανότατα θα ήμασταν σε πολύ καλύτερα μέρη στη γενική κατάταξη.

Ο Sébastien Ogier, ο οδηγός της TOYOTA GAZOO Racing που ολοκλήρωσε τον αγώνα στην τρίτη θέση, δήλωσε ότι η ολοκλήρωση του αγώνα στο βάθρο ήταν θετικό αποτέλεσμα και υπογράμμισε επίσης ότι έχουν περισσότερες δυνατότητες.

Οι ομάδες του 2020 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ θα διεξαχθούν στις 4-18 Σεπτεμβρίου στη διαδρομή μετά από 20 αγώνες για να γυρίσουν το Ράλι της Τουρκίας. Στην πιο απαιτητική κούρσα της σεζόν αναμένεται να είναι ένα από το Ράλι της Τουρκίας, ο ζεστός καιρός και το έδαφος σε βράχους, θα επιτρέψει και στους δύο έμπειρους πιλότους να είναι ένας συναρπαστικός αγώνας για αυτοκίνητα.