Τα Sportive Achievements στέφθηκαν με βραβεία στην Προύσα Nilüfer

Το 22ο Διεθνές Αθλητικό Φεστιβάλ Nilüfer, που διοργανώνει ο Δήμος Nilüfer, συνεχίζεται με αγώνες φιλίας και αδελφοσύνης.

Στο φεστιβάλ, όπου διεξήχθησαν αγώνες σε 24 διαφορετικούς κλάδους, αυτή τη φορά επικράτησε ενθουσιασμός σε χάντμπολ και επιτραπέζια αντισφαίριση, μετά το βόλεϊ. Συνολικά 11 ομάδες αγωνίστηκαν για το πρωτάθλημα στις κατηγορίες νεανίδων και αστεριών στους αγώνες χάντμπολ που διεξήχθησαν στο Üçevler Sports Facilities. Στους αγώνες που έπαιξαν πάνω από δύο ημίχρονα των 10 λεπτών για τους νεαρούς και 12 λεπτών για τα αστέρια, οι ομάδες απέδωσαν εξίσου καλά με τους επαγγελματίες.

Στην κατηγορία των μικρών κοριτσιών, πρώτος ήρθε ο στρατιώτης Osmangazi Çamlıca A Team, ενώ ο Private Osmangazi Çamlıca B Team κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Στον κλάδο χάντμπολ, όπου οι ιδιωτικές σχολές Osmangazi κατέλαβαν τρίτη θέση, οι Σχολές Άλγεβρας προκρίθηκαν επίσης για την τέταρτη θέση. Στην κατηγορία των μικρών αγοριών, στην οποία η ομάδα του Δημοτικού Σχολείου Α Treasuredaroğlu Özkan ήταν πρωταθλήτρια, η ομάδα του Δημοτικού Σχολείου Α Ali Karası κατέλαβε τη δεύτερη θέση, η ιδιωτική ομάδα Osmangazi Çamlıca A κατέλαβε την τρίτη θέση και η ομάδα Β την τέταρτη. Στην κατηγορία χάντμπολ αστεριών ανδρών, η Vahide Aktuğ Secondary School A Team ήρθε πρώτη και η ομάδα Β του ίδιου σχολείου ήρθε δεύτερη. Το γυμνάσιο Ali Durmaz ήρθε επίσης τρίτο στην κατηγορία των αγοριών αστέρι.

Ένας από τους πιο δημοφιλείς κλάδους του αθλητικού φεστιβάλ ήταν το πινγκ πονγκ. Μεγάλος ανταγωνισμός σημειώθηκε και στους αγώνες επιτραπέζιας αντισφαίρισης, στους οποίους συμμετείχαν συνολικά 12 ομάδες, 48 κορασίδων και 60 αγοριών, στην κατηγορία των νέων.

Παίζοντας μονούς και διπλούς αγώνες, οι ομάδες πάλεψαν για να αποκλείσουν τους αντιπάλους τους και να φτάσουν στους τελικούς. Στο τέλος των αγώνων όπου ίσχυαν οι κανόνες της Ομοσπονδίας και έπαιξαν πάνω από 11 πόντους, το Γυμνάσιο Ανατολής Ertuğrul Seyhan αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία νέων κοριτσιών, ενώ το Private 3 Mart Azizoğlu High School ήρθε δεύτερο. Automotive Exporters Association MTAL και Zeki Müren Fine Arts High School ήταν οι ομάδες που μοιράστηκαν την τρίτη θέση. Οι νικήτριες ομάδες παρέλαβαν τα κύπελλα και τα μετάλλιά τους.