Οι Sıla και Umalt της Kağıtspor βρίσκονται στον Ολυμπιακό δρόμο

Οι εθνικοί τζούντοκα Sıla Ersin και Umalt Demirel, τους οποίους ο Μητροπολιτικός Δήμος Kocaeli Kağıtspor εισήγαγε στον τουρκικό αθλητισμό, σημείωσαν σημαντική επιτυχία πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024.

Την πρώτη μέρα του Antalya Grand Selam, που δίνει δικαίωμα ποσόστωσης στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024 με βαθμούς, η εθνική αθλήτρια Sıla Ersin από την Kağıtspor, η οποία πήγε στο τατάμι στην κατηγορία 48 κιλών, κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και έγινε η πρώτη. Ολυμπιονίκης του Grand Slam της Αττάλειας για την Τουρκία.

ΝΙΚΗΤΗΣ ΧΑΛΚΙΝΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΟΥ UMALT

Τη δεύτερη μέρα του Judo Antalya Grand Slam, που διεξήχθη στην Αττάλεια και έδωσε βαθμούς ποσόστωσης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024, ο Umalt Demirel από το Büyükşehir Kağıtspor, εκπροσωπώντας τη χώρα μας στην κατηγορία των 73 κιλών ανδρών, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο νικώντας τον Ιταλός αντίπαλος Manuel Parlati.

Αυτές οι σημαντικές επιτυχίες που πέτυχαν στο Grand Slam της Αττάλειας τους κέρδισαν σημαντικούς βαθμούς. Αθλητές από το Büyükşehir Kağıtspor ξεπέρασαν τους αντιπάλους τους και ανέβηκαν στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τζούντο, όπου καθορίζονται οι αθλητές που θα συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.