Επιτυχημένη παράσταση από το Işık και το Bayram στο Marathon İzmir

Ο Μαραθώνιος «Τουρκίας Πιο Γρήγορος Μαραθώνιος» Izmir Avek, που διοργανώθηκε από τον Μητροπολιτικό Δήμο της Σμύρνης για 5η φορά φέτος, διεξήχθη με τη συμμετοχή 5 χιλιάδων 600 αθλητών. Αθλητές από 38 διαφορετικές χώρες συμμετείχαν στο World Athletics Label Marathon Izmir Avek στην κατηγορία International Road Races. Στον αγώνα των 600 χιλιομέτρων, στον οποίο συμμετείχαν 42 ελίτ αθλητές, ο Κενυάτης Vitalis Kibiwot κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία των ανδρών με χρόνο 02.11.08. Δεύτερος ήρθε ο Αιθίοπας Sendeku Alelgn με 02.13.42 και τρίτος ο Kenyan Silas Kurui με 02.13.47. Ο Αιθίοπας Aamelmal Tagel κέρδισε τον αγώνα των γυναικών στα 42 χιλιόμετρα με χρόνο 02.37.26. Και πάλι, ο Αιθίοπας Bekelech Bedada ήρθε δεύτερος με 02.42.10 και ο Ιάπωνας Suguru Oktabe τρίτος με 02.43.16.

ΤΡΕΧΑΝ 5 ΧΙΛΙΑΔΕΣ 600 ΑΘΛΗΤΕΣ

Η πρώτη εκκίνηση της ημέρας δόθηκε στις 07.00 το πρωί στην κατηγορία των 10 χιλιομέτρων. Οι αθλητές, που ξεκίνησαν να τρέχουν στις 07.00 μπροστά από το παλιό κτήριο İZFAŞ στο Kültürpark, επέστρεψαν από τη στάση Köprü του τραμ στη λεωφόρο Mustafa Kemal Sahil και ολοκλήρωσαν τον αγώνα στην απέναντι λωρίδα του κτιρίου İZFAŞ. Ο Özlem Işık από τη Manisa Büyükşehir Belediyespor ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 40 λεπτά και ήρθε τρίτος μετά τις Tuğçe Karakaya και Natalia Kahraman. Ο Αχμέτ Μπαϊράμ κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία ανδρών 35-45 ετών με τον στίβο που ολοκλήρωσε σε 49 λεπτά και κατετάγη έκτος στη γενική κατάταξη.