Το κολλέγιο Özlüce Doğa ξεκίνησε το τουρκικό πρωτάθλημα με νίκη

2023-2024 Ακαδημαϊκό Έτος Σχολικός Αθλητισμός Μπάσκετ Νέων Ανδρών Τουρκίας ξεκίνησαν στην Κωνσταντινούπολη οι αγώνες του Πρωταθλήματος Τουρκίας. Το Private Özlüce Doğa College, πρωταθλητής της Προύσας, αποτελούμενο από νέους παίκτες του TOFAŞ Sports Club, αντιμετώπισε το Private Gaziantep Doğa Anatolian High School στον Όμιλο Α στον πρώτο του αγώνα στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος γυμνασίων που θα διεξαχθεί μεταξύ 11-15 Μαρτίου 2024. Η ομάδα της Προύσας, που έκλεισε την πρώτη περίοδο με 23-21 κόντρα στην αντίπαλό της, πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 35-56. Κέρδισαν τον αγώνα με 41-73, προηγήθηκαν με 54-85 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στον αγώνα, ο Halim Yıldırım σημείωσε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ömer Alp Engin 10 πόντοι-3 ασίστ. Ο Yücel Çağın Başaran έπαιξε με 10 πόντους και 3 ασίστ. Το Özlüce Doğa College θα αντιμετωπίσει το Anakent College στον δεύτερο αγώνα του στον όμιλο την Τρίτη 12 Μαρτίου στις 12.00.

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου θα καθοριστεί ο πρωταθλητής του Τουρκικού Πρωταθλήματος Λυκείων, που διεξάγεται στο Αθλητικό Μέγαρο Ahmet Cömert και το Αθλητικό Συγκρότημα Başakşehir στην Κωνσταντινούπολη. Ο τελικός αγώνας του τουρνουά θα μεταδοθεί ζωντανά από την TRT Spor Yıldız.