Sakarya Crucible σε πλήρη ταχύτητα στους τελευταίους 16

Η Sakarya Metropolitan Basketball Team, που αγωνίζεται στη 2η Λίγκα Τουρκικού Μπάσκετ, φιλοξένησε την Teşvikiye Spor στο Κλειστό Αθλητικό Μέγαρο Atatürk. Ο εκπρόσωπος μας ξεκίνησε τον αγώνα με τους 5 πρώτους των Berat Kazım Gümüş, Tolga Deliktaş, Anıl Sungur, Fırat Öz και Cihan Amasyalı.

Αν και η ομάδα του Metropolitan ξεκίνησε τον αγώνα με γρήγορους πόντους στη σειρά, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο χάνοντας από τον αντίπαλό της με σκορ 15-20. Στο κλειστό παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Büyükşehir ολοκλήρωσε το ημίχρονο πίσω με 35-41.

Η Metropolitan Basketball που ανέβασε το ρυθμό και έπαιξε ανώτερα μη δίνοντας ευκαιρία στον αντίπαλό της στο δεύτερο ημίχρονο, δεν επέτρεψε στον αντίπαλό της να πάρει μέρος στον αγώνα και έφυγε νικητής από το γήπεδο με σκορ 82-77. Με αυτό το αποτέλεσμα η Metropolitan που πήρε την πρώτη της νίκη στους τελευταίους 16 γύρους θα συνεχίσει τον αγώνα της στην 1η Λίγκα.

Στο Metropolitan ο Fırat Öz ήταν το όνομα που έφερε τη νίκη με 19 πόντους, ενώ μεγάλο μερίδιο στη νίκη είχαν ο Adnan Hepgür με 15 πόντους και ο Cihan Amasyalı με 13 πόντους. Με αυτό το σκορ το Metropolitan Basketball προηγήθηκε με 1-0 στη σειρά.