Ευρωπαϊκό Πτυχίο από το Konya Bbsk Athlete

Οι αθλητές που αγωνίζονται για το Konya Büyükşehir Belediyespor συνεχίζουν να είναι το καμάρι του Ικόνιου σε εθνικούς και διεθνείς αγώνες.

Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων που διεξήχθη στη Λεϊρία της Πορτογαλίας. Ο Muhammet Hanefi Zengin από την ομάδα στίβου Konya Büyükşehir Belediyespor ήρθε δεύτερος στον ακοντισμό, κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο και εκπροσώπησε με επιτυχία το Ικόνιο.

Ο Ζένγκιν, που έλαβε μέρος στον ακοντισμό στην κατηγορία U2 στο πρωτάθλημα 23 ημερών, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο για τη χώρα μας ρίχνοντας 76.15 μ. (PB), τον καλύτερο χρόνο της σεζόν, στο δεύτερο ημίχρονο. Ο επιτυχημένος αθλητής που ήρθε δεύτερος στην Ευρώπη με τη βολή του συγκέντρωσε 1.046 βαθμούς.

Από την άλλη, η εθνική μας ομάδα ανδρών, συμπεριλαμβανομένου του Muhammet από την Büyükşehir Belediyespor, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων U23, έρχεται δεύτερη μετά τη Γερμανία, με 3.863 βαθμούς.