Η παρουσίαση των υποψηφίων του Κόμματος της Μητέρας Πατρίδας ξεχώρισε ως δείκτης της δημοκρατίας εντός του κόμματος και της σημασίας που αποδίδει στις τοπικές κυβερνήσεις. Σε αυτή την προώθηση, η οποία πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή του Προέδρου του Κόμματος Μητέρας Πατρίδας, İbrahim Çelebi, του Αντιπροέδρου Ömer Çimen και του Umut Çinar, έμπειρα ονόματα όπως ο Ali Sungur από τη Σμύρνη, ο Erkan Eskiler από το Ικόνιο και ο Halil İbrahim Polat από τη Σανλιούρφα είχαν ισχυρή θέση στις εκλογές ως υποψήφιοι μητροπολίτες.Τονίστηκε ότι θα κάνουν είσοδο.
Άλλα ονόματα μεταξύ των υποψηφίων ήταν τα εξής:
Δήμαρχος Adana Saimbeyli και υποψήφιος: Mustafa Şahin Gökçe
Υποψήφιος Δήμαρχος Μητροπολιτικού Δήμου Σμύρνης: Ali Sungur
Υποψήφιος δήμαρχος Izmir Balçova: Yıldız Niğdeli
İzmir Bayraklı Υποψήφια Δήμαρχος: Fatma Sözer
Υποψήφιος δήμαρχος της Σμύρνης Bornova: Berk Albayrak
Υποψήφιος δήμαρχος Buca της Σμύρνης: Recep Çakılkaya
Υποψήφιος δήμαρχος Σμύρνης Τσεσμέ: Bahri Balıkçılar
Υποψήφιος Δήμαρχος Σμύρνης Ντικίλι: Aysen Uygun
Υποψήφιος δήμαρχος Σμύρνης Gaziemir: Nejat Yıldan
İzmir Karşıyaka Υποψήφιος Δήμαρχος: Muazzez Özacar
Υποψήφιος δήμαρχος Izmir Konak: Hülya Tümtürk
Υποψήφιος Δήμαρχος Μητροπολιτικού Δήμου Αϊδινίου: Nail Kaplı
Υποψήφιος δήμαρχος Aydın Efeler: Serkan Saraçoğlu
Υποψήφιος Δήμαρχος Μητροπολιτικού Δήμου Ικονίου: Ερκάν Εσκιλέρ
Υποψήφιος δήμαρχος Selçuklu: Hulusi Güngör
Υποψήφιος Δήμαρχος Μεράμ: Μουσταφά Μαλάς
Υποψήφιος δήμαρχος Karatay: Mustafa Çetin
Υποψήφιος δήμαρχος Giresun: Semih Nefes
Υποψήφιος δήμαρχος Giresun Dereli: Yıldız Kasapoğlu
Υποψήφιος δήμαρχος του Çorum: Hasan Kabak
Υποψήφιος δήμαρχος Άγκυρας Mamak: Hasan Dinçer
Υποψήφια Δήμαρχος Άγκυρας Altındağ: Hatice Taştan
Υποψήφιος δήμαρχος της Άγκυρας Çankaya: Uğurcan Kapıdağ
Υποψήφιος δήμαρχος Άγκυρας Pursaklar: Ziya Yiğit Tuncer
Υποψήφιος δήμαρχος Ankara Gölbaşı: Recai Canoruç
Υποψήφιος δήμαρχος Erzurum Oltu: Güven Yavuz
Υποψήφιος Δήμαρχος Μητροπολιτικού Δήμου Şanlıurfa: Halil İbrahim Polat
Υποψήφιος δήμαρχος Şanlıurfa Eyyübiye: Müslim Kutan
Ο υποψήφιος δήμαρχος του Σανλιούρφα Σουρούτς Νετσμί Ντουρμάζ
Υποψήφιος δήμαρχος Şanlıurfa Karaköprü: Abdurrahman Şakiroğlu
Υποψήφιος δήμαρχος Kırıkkale Bahşili: Ali İhsan Baykal
Υποψήφιος δήμαρχος Antalya Kepez: Alihan Kansu
Υποψήφιος δήμαρχος Αττάλειας Finike: Ahmet Koç