Ανακοινώθηκε η πρωταθλήτρια της Σούπερ Λιγκ Γυναικείου Ποδοσφαίρου Turkcell

Στον τελικό της Super League Γυναικείου Ποδοσφαίρου Turkcell, ο Μητροπολιτικός Δήμος Άγκυρας Φομγκέτ GSK νίκησε τη Φενερμπαχτσέ με 4-2 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια.

Στον τελικό της Super League Γυναικείου Ποδοσφαίρου Turkcell, ο Μητροπολιτικός Δήμος Άγκυρας Φομγκέτ GSK και η Φενερμπαχτσέ αναμετρήθηκαν στο στάδιο Izmir Alsancak Mustafa Denizli.

Οι γαλαζοκίτρινοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με 9-1 μπροστά με γκολ που σημείωσε η Ζενάθα Κόουλμαν από το σημείο του πέναλτι στο 0ο λεπτό. Ο Μητροπολιτικός Δήμος Άγκυρας Fomget GSK ισορρόπησε το σκορ με το πέναλτι της Daria Apaneschenko στο 90 +8 και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Κόκκινη κάρτα στο 95ο λεπτό ο Έτσεμ Κούμερτ της Φενέρμπαχτσε.

Η ABB Fomget GSK προηγήθηκε με 96-107 με τα γκολ του Αρμίσα Κουτς στο 3ο και στο 1ο λεπτό. Η Ζενάθα Κόουλμαν μείωσε σε ένα στο 110', αλλά η Αρμίσα Κουτς, που εμφανίστηκε για άλλη μια φορά στο παρκέ στο 114', καθόρισε το σκορ του αγώνα σε 4-2. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Μητροπολιτικός Δήμος Άγκυρας Fomget GSK κέρδισε το πρώτο πρωτάθλημα γυναικείας ποδοσφαίρου Turkcell Super League στην ιστορία του.

Οι Alice Kusi και Zenatha Coleman από τη Fenerbahçe επιλέχθηκαν ως οι καλύτερες παίκτριες.