Τι κανάλι και τι ώρα είναι ο τελικός του Κυπέλλου Αγγλίας;

Τι κανάλι και τι ώρα είναι οι αγώνες του Κυπέλλου Αγγλίας;

Η πλατφόρμα ψηφιακής τηλεόρασης της Türk Telekom, Tivibu, φέρνει το ντέρμπι του Μάντσεστερ στις οθόνες στο FA Cup, ένα από τα πιο διάσημα κύπελλα της Αγγλίας. Ο τελικός αγώνας μεταξύ της μπλε και της κόκκινης πλευράς του Μάντσεστερ θα μεταδοθεί ζωντανά στο Tivibu Spor 3 στις 1 Ιουνίου.

Το Tivibu, η πλατφόρμα ψηφιακής τηλεοπτικής μετάδοσης της Türk Telekom, συνεχίζει να φέρνει τα μεγαλύτερα κύπελλα της Ευρώπης στο κοινό της. Η τελική μάχη του Emirates FA Cup, που θεωρείται ένα από τα πιο διάσημα τρόπαια στην Αγγλία και το πρώτο ποδοσφαιρικό τουρνουά στον κόσμο, είναι στην οθόνη. Το ερυθρόμπλε παράπλευρο ντέρμπι του Μάντσεστερ διεξάγεται το Σάββατο 3 Ιουνίου. Το πρώτο σφύριγμα στις 17:00 στον αγώνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο τελικός του Κυπέλλου Αγγλίας της Emirates μεταδίδεται ζωντανά στο Tivibu Spor 1.

Το Λονδίνο φιλοξενεί την τελευταία αγωνιστική της σεζόν

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που αντιμετώπισε την Μπράιτον, μια από τις ομάδες έκπληξη της σεζόν, στα ημιτελικά, κατάφερε να φτάσει στον τελικό κερδίζοντας τον αγώνα που έληξε ισόπαλο στα πέναλτι. Η Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα, από την άλλη, επικράτησε των ομάδων της Τσάμπιονσιπ Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-0 κυρίαρχο παιχνίδι και έγινε αντίπαλος των κόκκινων διαβόλων στον τελικό. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που τερμάτισε τρίτη στο πρωτάθλημα και ξαναγεννήθηκε μετά την ανάληψη της ομάδας του Έρικ τεν Χαγκ, θέλει να κάνει τους φιλάθλους της χαρούμενους ολοκληρώνοντας τη σχετικά καλή της σεζόν με το τρόπαιο. 90 οπαδοί μπορούν να παρακολουθήσουν τον αγώνα που θα διεξαχθεί στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου.

Ενωμένοι στον γενικό πίνακα

Βρίσκοντας τη δεύτερη θέση μετά την Άρσεναλ, την ομάδα που κέρδισε τα περισσότερα στο Κύπελλο Αγγλίας από το 1871, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε στο τρόπαιο 12 φορές στο Κύπελλο Αγγλίας, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι μετέδωσε το τρόπαιο 6 φορές. Από τις ομάδες του Μάντσεστερ που έχουν αναμετρηθεί 9 φορές στο Κύπελλο Αγγλίας, η Γιουνάιτεντ κέρδισε 6 φορές και η Σίτι 3 φορές. Η Μάντσεστερ Σίτι, που κατέκτησε το τρόπαιο στην Πρέμιερ Λιγκ και θέλει να κλείσει τη σεζόν με δύο τρόπαια, έχει κερδίσει τον τελικό του νησιωτικού ποδοσφαίρου και επικεντρώνεται στο Champions League.

Ο τελικός του Κυπέλλου Emirates, που θα μεταδοθεί στο Tivibu, την πλατφόρμα ψηφιακής μετάδοσης της Türk Telekom, η οποία συνεχίζει να συγκεντρώνει πολλά πρωταθλήματα και τουρνουά του κόσμου με το κοινό, θα μεταδοθεί ζωντανά στο Tivibu Spor 3 το Σάββατο, Ιουνίου. 17 στις 00:1.