Η περιήγηση στη Σακαρία κόβει την ανάσα για 4 ημέρες. Ακολουθεί το Παγκόσμιο Κύπελλο

Περιήγηση στη Σακαρύα που κόβει την ανάσα όλη μέρα. Ακολουθεί το Παγκόσμιο Κύπελλο

Ο γύρος των ποδηλατικών αγώνων Sakarya ήταν μάρτυρας μεγάλου ενθουσιασμού. Κάτοχος της πορτοκαλί φανέλας ήταν ο Μάρτιν Λάας από την Εσθονία στους αγώνες που συνεχίστηκαν σε διαφορετικά στάδια για 4 ημέρες. Το Bereznyak, το αστέρι του Büyükşehir, κατέκτησε την 3η θέση στη γενική κατάταξη. Ο ενθουσιασμός στο Bike Fest θα συνεχιστεί με αγώνες Mountain Bike Eliminator World Cup την Κυριακή 21 Μαΐου.

Το Bike Fest, που διοργάνωσε ο Μητροπολιτικός Δήμος στη Σακαρύα, που έχει τον τίτλο της Φιλικής Πόλης με το ποδήλατο, χάρισε στο κοινό μια συναρπαστική ώρα με αγώνες γεμάτους αδρεναλίνη. Ταχύτητα, πάθος, ενθουσιασμός, ενθουσιασμός και ανταγωνισμός συνδυάστηκαν στο τελευταίο στάδιο (Karasu) του Tour Of Sakarya, ενός αγώνα ποδηλασίας δρόμου που συνεχίστηκε για 4 ημέρες. 138 ομάδες και 13 αθλητές από 14 χώρες έκαναν πετάλι στη σκληρή πίστα των 68 χιλιομέτρων, που ήταν ένας σκληρός ανταγωνισμός.

Ανταγωνισμός

Στο τελευταίο στάδιο του Tour Of Sakarya, ο Xianjing Lyu από την εθνική ομάδα της Κίνας ήταν ο πρώτος που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού. Ο Εσθονός Μάρτιν Λάας πήρε τη δεύτερη θέση από την ομάδα της Αστάνα. Στην τρίτη θέση, ο Aliaksandr Bereznyak, ο αστέρας ποδηλάτης της Sakarya Metropolitan Municipality Cycling Team, ήρθε στον τερματισμό.

Ο Martin Laas κατέλαβε την 1η θέση στο Tour of Sakarya

Μετά τα αποτελέσματα της τελικής φάσης, ανακοινώθηκε και ο αρχηγός της γενικής κατάταξης των 4 ημερών αγώνων Tour Of Sakarya. Κερδίζοντας την ηγεσία της γενικής κατάταξης, ο Μάρτιν Λάας από την Εσθονία έγινε κάτοχος της πορτοκαλί φανέλας, το χρώμα της οποίας ήταν εμπνευσμένο από την κολοκύθα, το προϊόν-σύμβολο της Sakarya. Οι υπεύθυνοι της UCI απένειμαν τα μετάλλιά τους στους νικητές αθλητές.

Ο Μητροπολίτης Bereznyak στο βήμα

Το Sakarya Metropolitan Municipality Pro Team, που ξεκίνησε τους αγώνες Tour of Sakarya με 6 αθλητές, ολοκλήρωσε τους 4ήμερους αγώνες με 4 αθλητές. Το αστέρι της ομάδας, Ρώσος αθλητής Bereznyak, ήρθε στην 3η θέση στη γενική κατάταξη. Ο Sychuhou, ένας από τους μητροπολιτικούς ποδηλάτες, κατετάγη 10ος, ο Louiche 36ος και ο Alizada 62ος στη γενική κατάταξη.

ημερολόγιο

Μαΐου 21 2023
UCI MTB (Mountain Bike) Eliminator World Cup-Sunflower Cycling Valley
Ώρα έναρξης: 14:00 – 18:00

3-4 Ιουνίου 2023
Παγκόσμιο Κύπελλο UCI BMX Supercross 1,2 – (Παγκόσμιο Κύπελλο)-Sunflower Cycling Valley
Ώρα έναρξης: 09:00 – 17:00

10-11 Ιουνίου 2023