Ο Ιμπραΐμοβιτς γίνεται ο γηραιότερος επιθετικός στην ιστορία της Serie A

Ο Ιμπραΐμοβιτς γίνεται ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς σκόραρε ένα πέναλτι εναντίον της Ουντινέζε στον πρώτο του αγώνα για την Μίλαν μετά από περισσότερο από ένα χρόνο, καθιστώντας τον τον γηραιότερο σκόρερ στην ιστορία της Serie A στις 18 Μαρτίου.

Ο έμπειρος επιθετικός Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος ανακλήθηκε πριν από λίγο στην Εθνική Σουηδίας, έσπασε το πέναλτι εντός έδρας στη δεύτερη προσπάθεια στη διακοπή του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας το 1-1.

Έχασε το πρώτο πόντο, αλλά όταν ο Μπέτο τιμωρήθηκε για βιασμό, του δόθηκε μια δεύτερη ευκαιρία και πέτυχε το σουτ του στη μέση του τέρματος.

Σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών, ο Ιμπραΐμοβιτς ξεπέρασε τον πρώην αμυντικό της Μίλαν Αλεσάντρο Κοστακούρτα ως ο γηραιότερος παίκτης στην κορυφαία κατηγορία της Ιταλίας.

Ωστόσο, η Μίλαν μπήκε στο τάιμ-άουτ πίσω με ένα γκολ, καθώς ο Μπέτο επανόρθωνε το λάθος του πετυχαίνοντας ένα γκολ στο ημίχρονο.

Ο Ιμπραΐμοβιτς τοποθετήθηκε στην αρχική ενδεκάδα του προπονητή της Μίλαν Στέφανο Πιόλι για πρώτη φορά από τον περασμένο Ιανουάριο και παρέδωσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Έπαιξε ως αλλαγή τρεις φορές αυτή τη σεζόν, αφού έμεινε εκτός γηπέδου από τον Μάιο του περασμένου έτους μετά από επέμβαση αποκατάστασης πρόσθιου χιαστού στο αριστερό γόνατο.