Έχασε τη ζωή του ο Κρίστιαν Άτσου, ποδοσφαιριστής της Χατάϊσπορ που βρισκόταν κάτω από τα ερείπια

Έφυγε από τη ζωή ο Κρίστιαν Ατσού, ποδοσφαιριστής της Χατάϊσπορ που βρισκόταν κάτω από τα ερείπια

Το Hatay, το οποίο καταστράφηκε στους σεισμούς με επίκεντρο το Kahramanmaraş, Rönesans Στα συντρίμμια της κατοικίας βρέθηκε το άψυχο σώμα του Κρίστιαν Άτσου, του Γκανέζου ποδοσφαιριστή της Atakaş Hatayspor. Συλλυπητήρια μηνύματα εξέδωσε η ποδοσφαιρική κοινότητα μετά τον θάνατο του Κρίστιαν Άτσου.

Ο ποδοσφαιριστής της Hatayspor, Christian Atsu, έμεινε κάτω από τα ερείπια της κατοικίας που καταστράφηκε στην περιοχή Antakya στους σεισμούς που σημειώθηκαν στο Kahramanmaraş στις 6 Φεβρουαρίου.

Ο μάνατζερ του Atsu, Murat Uzunmehmet, έκανε μια δήλωση στον λογαριασμό του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, λέγοντας: «Ο Κρίστιαν Άτσου βρέθηκε και δυστυχώς έχασε τη ζωή του».

Στη δήλωση του TFF, «Με βαθιά θλίψη μάθαμε ότι ο ποδοσφαιριστής της Atakas Hatayspor, Christian Atsu, έχασε τη ζωή του στον σεισμό που έπνιξε τη χώρα μας. Τα συλλυπητήρια μας στην οικογένεια, τους συγγενείς, τους οπαδούς και την κοινότητα της Hatayspor του Christian Atsu. Νιώθουμε βαθιά τον πόνο όλων των ζωών που χάσαμε στον σεισμό και ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση στους τραυματίες μας. Συλλυπητήρια στο αγαπημένο μας έθνος».

Ποιος είναι ο Christian Atsu;

Ο Christian Atsu (γεννημένος στις 10 Ιανουαρίου 1992, Atsu, Ada Foah, Greater Accra Region – Πέθανε Φεβρουάριος 2023, Hatay) είναι ένας Γκάνας πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής που έπαιζε στην περιοχή των επιθετικών. Τέλος, έπαιξε στη Χατάϊσπορ, μία από τις ομάδες της Super League.

Κλαμπ καριέρα

Πόρτο

Ο Atsu μετακόμισε στην Πόρτο σε ηλικία 17 ετών αφού ολοκλήρωσε την ποδοσφαιρική του σύνθεση με τον σύλλογο. Στις 14 Μαΐου 2011, επιλέχθηκε από τον προπονητή της ομάδας André Villas-Boas στον αγώνα της Primeira Liga εναντίον της Marítimo. Ωστόσο, τελείωσε το ματς στον πάγκο.

Ο συμπαίκτης Κέλβιν και ο Άτσου δόθηκαν δανεικοί στη Ρίο Άβε, που αγωνίζεται στο ίδιο πρωτάθλημα, για τη σεζόν 2011-12. Έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι στο πρωτάθλημα στις 28 Αυγούστου 2011 εναντίον της Ολχανένσε, όπου ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0. Αν και ο Atsu σημείωσε το πρώτο του γκολ εναντίον της Μπενφίκα στο 16ο λεπτό στο Işık Stadium στις 2011 Δεκεμβρίου 24 και έβαλε την ομάδα του μπροστά, η ομάδα έχασε το παιχνίδι με 5-1.

Επιστρέφοντας στην Πόρτο τη σεζόν 2012-13, ο ποδοσφαιριστής ξεκίνησε στην πρώτη 11άδα σε εννέα παιχνίδια πρωταθλήματος. Εκείνη τη σεζόν, η ομάδα έγινε πρωταθλήτρια πρωταθλήματος για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Τσέλσι

Την 1η Σεπτεμβρίου 2013 ο Atsu υπέγραψε πενταετές συμβόλαιο με την Chelsea για μεταγραφικό κόστος £3,5 εκατομμυρίων και στη συνέχεια δόθηκε αμέσως δανεικός στην ολλανδική ομάδα SBV Vitesse μέχρι το τέλος της σεζόν 2013-14.

Δανεικός στη Βιτέσε

Στις 6 Οκτωβρίου 2013, ο Atsu έκανε το ντεμπούτο του εναντίον της Feyenoord, αντικαθιστώντας τον Kazaishvili στο 77ο λεπτό. Αν και είχε ασίστ στον Μάικ Χάβεναρ, δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα της Βιτέσε με 2-1. Στις 19 Οκτωβρίου, ο Atsu έκανε την πρώτη του ενδεκάδα ενάντια στην SC Heerenveen και η Vitesse κέρδισε τον αγώνα με 11-3. Στις 2 Νοεμβρίου, ο ποδοσφαιριστής που σκόραρε ένα πέναλτι εναντίον της FC Utrecht σημείωσε το πρώτο του γκολ για την ομάδα μου και η Vitesse κέρδισε 9-3 στο τέλος του αγώνα.

Παίζοντας συνολικά 30 αγώνες για την ολλανδική ομάδα, ο Atsu σημείωσε 5 γκολ και η ομάδα τελείωσε το πρωτάθλημα στην 6η θέση και πήγε στον γύρο των play-off για την Ευρώπη.

Δανεικός στην Έβερτον

Στις 13 Αυγούστου 2014, ο Atsu δόθηκε δανεικός στην άλλη ομάδα της Premier League Έβερτον μέχρι το τέλος της σεζόν 2014-15. Έκανε το ντεμπούτο του για τον σύλλογο 10 μέρες αργότερα, κόντρα στην Άρσεναλ, όπου ισοφάρισε 2-2 στο Γκούντισον Παρκ και αντικατέστησε τον Κέβιν Μιράλας στο 85ο λεπτό.

Στις 21 Σεπτεμβρίου 2014, ο Atsu έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα εναντίον της Κρίσταλ Πάλας, το οποίο έληξε με ήττα 3-2 εντός έδρας. Αφού απουσίασε λόγω του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, ο Atsu επέστρεψε στην ομάδα απέναντι στους Young Boys στον αγώνα του Europa League στις 19 Φεβρουαρίου 2015. Συμμετείχε στο τελευταίο πεντάλεπτο, αντικαθιστώντας το χατ-τρικ του Ρομέλου Λουκάκου. Τρεις μέρες αργότερα, αντικαταστάθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τη Λέστερ Σίτι, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας.

Στον αγώνα με τη Νιούκαστλ στις 15 Μαρτίου 2015, με πέντε λεπτά να απομένουν, έφαγε από το σπίτι του και βοήθησε τον συμπαίκτη του Ρος Μπάρκλεϊ, ο οποίος επίσης μπήκε στο παιχνίδι αργότερα, συμβάλλοντας στο τρίτο γκολ της Έβερτον και κέρδισε με 3-0 εντός έδρας. Σε αντάλλαγμα για την επιρροή του Atsu μετά την είσοδο του στο παιχνίδι τα τελευταία λεπτά, τοποθετήθηκε στην πρώτη 19άδα εκτός έδρας εναντίον της Ντιναμό Κιέβου στον δεύτερο αγώνα των 16 τελευταίων του Europa League στις 11 Μαρτίου. Η Έβερτον που είχε το πλεονέκτημα 2-1 εντός έδρας αποχαιρέτησε το κύπελλο μετά την ήττα με 5-2 εκτός έδρας. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Άτσου για την Έβερτον, ο οποίος απομακρύνθηκε από το παιχνίδι στο 65ο λεπτό.

Δανεικός στην Μπόρνμουθ

Στις 29 Μαΐου 2015, ο Atsu δόθηκε δανεικός στην πρόσφατα ανεβασμένη Μπόρνμουθ στην Premier League. Ο Διευθύνων Σύμβουλος του Club Neill Blake χαρακτήρισε τη συμφωνία ως «τεράστιο πλήγμα». Έκανε το ντεμπούτο του στην ομάδα στις 25 Αυγούστου εναντίον της Χάρτλπουλ Γιουνάιτεντ, την οποία νίκησε με 4-0 στον δεύτερο γύρο του Λιγκ Καπ. Ο άλλος αγώνας της ομάδας του Atsu ήταν στο Preston North End, όπου τους κέρδισε στον επόμενο γύρο. Ανακλήθηκε από την Τσέλσι την 1η Ιανουαρίου 2016 χωρίς να παίξει κανένα παιχνίδι για την Μπόρνμουθ στο πρωτάθλημα.

Δανεικός στη Μάλαγα

Στις 24 Ιανουαρίου 2016, ο Atsu μίλησε σε συνέντευξή του στο BBC World Service για την αποχώρησή του από την Τσέλσι και την επικείμενη μεταγραφή στη Λεβάντε. Την επόμενη μέρα δόθηκε δανεικός στη Μάλαγα αντί της Λεβάντε. Στις 5 Φεβρουαρίου 2016, ο Atsu έκανε το ντεμπούτο του εναντίον της Χετάφε CF στους αρχικούς 11 και ο αγώνας έληξε με νίκη 3-0.

Νέα Υόρκη

Στις 31 Αυγούστου 2016, ο Atsu δόθηκε δανεικός στη Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ για ένα χρόνο με επιλογή να λάβει τη μαρτυρία του. Στις 13 Σεπτεμβρίου, έκανε το ντεμπούτο της ομάδας του εναντίον της Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς, την οποία νίκησε με 6-0 εκτός έδρας, και αντικατέστησε τον Γιόαν Γκούφραν στο 61ο λεπτό και έδωσε ασίστ στον Αλεξάνταρ Μίτροβιτς, ο οποίος σημείωσε το πέμπτο γκολ του γηπέδου. Σημείωσε το ντεμπούτο του στην ομάδα την 1η Οκτωβρίου εναντίον της Ρόδεραμ Γιουνάιτεντ σε μια νίκη 1-0, σημειώνοντας συνεχόμενα γκολ για την Κάρντιφ Σίτι και τη Γουίγκαν Αθλέτικ.

Τον Μάιο του 2017, ο Atsu υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο με τη Νιούκαστλ για μεταγραφικό κόστος 6,2 εκατομμυρίων λιρών.

Εθνική ομάδα σταδιοδρομίας

Ο Atsu έκανε το ντεμπούτο του για την Γκάνα την 1η Ιουνίου 2012 εναντίον του Λεσότο και σκόραρε στον αγώνα. Περιγραφόμενος από το BBC ως «τέλεια ελπίδα», χαρακτηρίστηκε από το ESPN ως «γρήγορος και τεχνικά εντυπωσιακός» και μελλοντικό αστέρι για την εθνική ομάδα.

Την επόμενη χρονιά, κλήθηκε στην ομάδα του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής στη Νότια Αφρική. Ξεκίνησε στην αρχική 2άδα στο παιχνίδι Congo DC, όπου ισοφάρισαν 2-11, και αργότερα αντικαταστάθηκαν στη νίκη με 1-0 εναντίον του Μάλι. Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, έκλεισε τα 11 κόντρα στον Νίγηρα στο Πορτ Ελίζαμπεθ και σημείωσε το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης στη νίκη της με 3-0, ενώ η χώρα του τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Ο Atsu σημείωσε το γκολ από το σημείο του πέναλτι στον αγώνα όπου η Γκάνα, που τερμάτισε τέταρτη στη διοργάνωση, έχασε από την Μπουρκίνα Φάσο στα πέναλτι και αποκλείστηκε.

Επιλεγμένος στην αποστολή του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA 2014, ο Atsu έπαιξε στους 11 καλύτερους σε όλους τους αγώνες της ομάδας που αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων.

Στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2015, ο Atsu σημείωσε δύο γκολ εναντίον της Γουινέας, την οποία κέρδισε στα προημιτελικά με 3-0. Συμβάλλοντας στην ομάδα του να φτάσει στον τελικό, ο ποδοσφαιριστής έπαιξε και με την Ακτή Ελεφαντοστού, την οποία έχασε στα πέναλτι στον τελικό. Στο τέλος του τουρνουά κέρδισε το βραβείο Παίκτης του Τουρνουά και το βραβείο Γκολ του Τουρνουά για το γκολ του εναντίον της Γουινέας.

Προσωπική ζωή

Ο Atsu είναι ένας πιστός Χριστιανός που μοιράζεται στίχους της Βίβλου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Είναι παντρεμένος και έχει δύο παιδιά.

Ανακοινώθηκε ότι ο Atsu, ο οποίος βρισκόταν κάτω από τα ερείπια στο Hatay στον ισχυρό σεισμό 6, με επίκεντρο την περιοχή Pazarcık του Kahramanmaraş, που σημειώθηκε στις 2023 Φεβρουαρίου 10 και προκάλεσε μεγάλες καταστροφές σε 7.7 επαρχίες, έχασε τη ζωή του την 18 Φεβρουαρίου 2023. Μια μέρα πριν από αυτόν τον σεισμό, το μοναδικό γκολ του αγώνα, που έπαιξε η Hatayspor με την Kasımpaşa και κέρδισε 1-0, ήταν 90+7. καταγράφηκε σε λεπτά.