Η Εθνική Ομάδα Χάντμπολ Κορασίδων U17 προκρίθηκε στον τελικό όμιλο

Η Εθνική Ομάδα Χάντμπολ U Κορασίδων προκρίθηκε στον τελικό όμιλο

Αγωνιζόμενη στο 16ο Πρωτάθλημα Κορασίδων της Μεσογειακής Συνομοσπονδίας Χάντμπολ U17, η Εθνική μας Ομάδα Χάντμπολ Κορασίδων U17 κέρδισε και τους τρεις αγώνες του ομίλου και προκρίθηκε στον τελικό όμιλο.

Η εθνική ομάδα νίκησε την Τυνησία με 27-15 στον πρώτο αγώνα που έπαιξε χθες και στη συνέχεια νίκησε τη διοργανώτρια Ελλάδα με 19-17 στον αγώνα που έδωσε. Η Εθνική U32, η οποία κέρδισε επίσης με 24-17 στον αγώνα της Ρουμανίας που έπαιξε σήμερα, τελείωσε τον όμιλό της ως κορυφαίος και προκρίθηκε στον τελικό όμιλο.

Στον αγώνα που έγινε στο Traida Sports Hall στο Ναύπλιο, η Εθνική ομάδα κέρδισε και τις τρεις περιόδους με 9-3, 8-6 και 10-6 την Τυνησία στον πρώτο της αγώνα και κέρδισε τον αγώνα με 27-15 και πήρε πέντε βαθμούς.

Στον άλλο αγώνα που διεξήχθη χθες, η Εθνική Κορασίδων U17 αντιμετώπισε τη διοργανώτρια Ελλάδα. Ενώ η Ελλάδα προηγείτο με 7-4 στην πρώτη περίοδο, οι εθνικές μας ομάδες προηγήθηκαν με 9-5 στη δεύτερη περίοδο και 6-5 στην τρίτη περίοδο, κερδίζοντας τον αγώνα με 19-17 και σημειώνοντας τέσσερις πόντους.

Στο τελευταίο του ματς στον όμιλο κέρδισε τον αγώνα με τη Ρουμανία με σκορ 9-10, 8-12 και 7-10 και στις τρεις περιόδους και πέτυχε πέντε πόντους. Με αυτά τα αποτελέσματα, η Εθνική μας ομάδα τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου με 14 βαθμούς. Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων των ομίλων στο πρωτάθλημα αύριο, θα καθοριστεί η τελική αγωνιστική των ομίλων.

Στο πρωτάθλημα όπου διαγωνίζονται εννέα χώρες, οι αγώνες παίζονται σε τρεις περιόδους, απονέμεται ένας βαθμός για κάθε περίοδο που κερδίζεται, ο μισός για την περίοδο που λήγει με ισοπαλία, 2 βαθμοί για τη νικήτρια ομάδα και ένας βαθμός για κάθε ισοπαλία. Οι αγώνες του πρωταθλήματος όπου οι τρεις πρώτες ομάδες των ομίλων τους θα προκριθούν στον τελικό όμιλο, Ελληνική Ομοσπονδία Χειροσφαίρισης Youtube μεταδίδετε ζωντανά στο κανάλι.

Στην Εθνική Ομάδα Κορασίδων U17 υπό τη διοίκηση του προπονητή Serkan İnci περιλαμβάνονται οι παρακάτω αθλητές:

Τερματοφύλακας: Betul Yilmaz, Hiranur Ozturk
Αριστερή πτέρυγα: Şilan Yılmaz, Viyan Asmin Avras, Ela Hüzmeli
Αριστερός τέταρτος: Bugu Sonmez, Hande Muhcu
Μεσαίος τέταρτος: Buket Seven, Öykü Doga Harmancı
Δεξιός τέταρτος: Ilayda Yuksel, Azra Ozturk
Δεξιά πτέρυγα: Sümeyye Durdu, Seval Bozova, Ebrar Halime Kılıç
Αξονας περιστροφής: Zehra Karadavut, Sudenaz Kıyga
Τεχνικό Προσωπικό: Serkan İnci (Head Coach), Tolga Köybulan (Προπονητής), Ragıp Demirman (Εκπαιδευτής), Nuray Güney (PSK. Performance), Simay Şahinoğlu (Φυσιοθεραπευτής)