Η DS Automobiles σημειώνει σημαντικά κέρδη στον πρώτο αγώνα της Formula E Season 9

Η DS Automobiles πετυχαίνει σημαντικά κέρδη στο πρώτο μισό της σεζόν της Formula E

Με μερικά πρωταθλήματα οδηγών και ομάδων Formula E, η DS Automobiles ξεκίνησε με μια πολλά υποσχόμενη επίδοση στο Μεξικό, τον εναρκτήριο αγώνα της 9ης σεζόν του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος ABB FIA Formula E.

Παρά τον σκληρό περίπλοκο αγώνα των κατατακτήριων για τον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στο Μεξικό, οι οδηγοί της DS Automobiles μπόρεσαν να επιδείξουν το ισχυρό επίπεδο απόδοσης του νέου DS E-TENSE FE23 που εισήλθε με το PENSKE AUTOSPORT. Σε αυτόν τον πρώτο αγώνα της σεζόν, έκαναν το ντεμπούτο τους αγωνιστικά οχήματα 3ης γενιάς, πιο ισχυρά και αποτελεσματικά από τα προηγούμενα μοντέλα, υπογραμμίζοντας τη συνεχή τεχνική εξέλιξη στις ηλεκτρικές μεταφορές. Η DS Automobiles πήρε τον πρώτο πόντο στην Πόλη του Μεξικού, έχοντας αντίκτυπο σε αυτό που φαίνεται να είναι πιο ανταγωνιστικό από ποτέ.

Οι δυνατότητες του νέου αυτοκινήτου που αναπτύχθηκε από την DS Performance αποδείχθηκαν από τους Jean-Eric Vergne και Stoffel Vandoorne, οι οποίοι ήταν στην πρώτη γραμμή των δωρεάν προπονήσεων. Ο Γάλλος οδηγός είχε τον ταχύτερο και τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο, ενώ ο Βέλγος κατέλαβε την πέμπτη θέση. Ενώ όλα φαίνονταν καλά μέχρι τα προκριματικά, αυτή η τάση δεν συνεχίστηκε όταν ήρθε στην πραγματική συνεδρία. Και οι δύο οδηγοί της DS Automobiles κόλλησαν στην κίνηση, με τον Jean-Eric Vergne 11ο και τον συμπαίκτη του 14ο στην εκκίνηση.

Στον αγώνα, τα οχήματα DS E-TENSE FE23 έδειξαν ότι θα αποτελέσουν αναπόσπαστο κομμάτι της φετινής δράσης. Ο βασιλεύς πρωταθλητής Stoffel Vandoorne δεν τα παράτησε ποτέ. Τελικά ανέβηκε τέσσερις θέσεις για να πάρει τη 10η θέση στον τελικό γύρο. Αντίθετα, ο Jean-Eric Vergne υπέστη σημαντικές απώλειες στα τελικά στάδια. Πάνω από δύο σειρές, ο Γάλλος οδηγός είχε τεχνικό πρόβλημα με την μπαταρία, ένα από τα κοινά εξαρτήματα που απαιτούν οι κανονισμοί σε όλα τα οχήματα. Αυτό το θέμα είχε ως αποτέλεσμα να είναι εκτός των 10 κορυφαίων κατά τη διάρκεια του αγώνα. Μπόρεσε να φτάσει στον τερματισμό στην 12η θέση.

Μετά τον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στην πίστα Hermanos Rodriguez στο Μεξικό, οι επόμενοι αγώνες του Πρωταθλήματος ABB FIA Formula E θα διεξαχθούν στη Σαουδική Αραβία στις 27 και 28 Ιανουαρίου για τους δεύτερους και τρίτους αγώνες στην πίστα Diriyah.

Τελευταίος Παγκόσμιος Πρωταθλητής Formula E, Stoffel Vandoorne: «Προφανώς δεν ήταν ένα τέλειο Σαββατοκύριακο. Νομίζω ότι όλοι στην ομάδα ήλπιζαν να φύγουν από το Μεξικό με περισσότερους βαθμούς. Ωστόσο, ένα σημείο είναι επίσης σημαντικό και καλύτερο από το τίποτα. Είχαμε πολύ καλό ρυθμό στις ελεύθερες προπονήσεις και ξεκινήσαμε καλά, με τα δύο μονοθέσια να βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα κάθε φορά. Νιώσαμε ότι θα γίνονταν καλά πράγματα, αλλά κατά τη διάρκεια των προκριματικών, τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα είχαμε σχεδιάσει, κυρίως λόγω της κίνησης. Δεν καταφέραμε να βελτιστοποιήσουμε με κάθε τρόπο. Ξεκίνησα από την 14η θέση και ήξερα ότι δεν θα ήταν εύκολο. Ο αγώνας ήταν γεμάτος με πολλές περιόδους Safety Car και μάθαμε πολλά. Ωστόσο, ήταν πολύ δύσκολο να προλάβω και να περάσω τους αντιπάλους και δεν μπόρεσα να πάω πιο πάνω από τη 10η θέση».

Ο πρωταθλητής της Formula E 2018 και 2019 Jean-Éric Vergne: «Προφανώς αυτό δεν ήταν το αποτέλεσμα που περιμέναμε. Πραγματικά δυσκολεύτηκα να τελειώσω τον αγώνα με βαθμούς και δυστυχώς είχα πρόβλημα με την μπαταρία λίγο πριν την καρό σημαία. Ήταν πολύ απογοητευτικό όταν έδωσα τα πάντα για να πάρω βαθμούς που θα μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά στο τέλος της σεζόν. Θέλω ακόμα να δω τη θετική πλευρά. Το αυτοκίνητό μας είναι καλό και πήραμε πολλά ενδιαφέροντα μαθήματα από αυτό το Σαββατοκύριακο. Θα είναι μια πολύ μεγάλη σεζόν. Ωστόσο, με ένα άκρως ανταγωνιστικό αυτοκίνητο και αυτό που μάθαμε σήμερα, είμαι σίγουρος ότι θα πάμε καλύτερα στους επόμενους αγώνες».