Η ABB Sports Club κέρδισε 5 μετάλλια στο τουρκικό πρωτάθλημα Taekwondo

Η ABB Sports Club κέρδισε μετάλλιο στο τουρκικό πρωτάθλημα Taekwondo

Συνεχίζοντας να υποστηρίζει τον αθλητισμό και τους αθλητές στην πρωτεύουσα, ο Μητροπολιτικός Δήμος Άγκυρας (ABB) συνεχίζει να υποστηρίζει κάθε κλάδο του αθλητισμού.

Οι αθλητικοί σύλλογοι εντός του φορέα του Μητροπολιτικού Δήμου Άγκυρας, ο οποίος συνεχίζει να στηρίζει τον αθλητισμό και τους αθλητές, δεν χορταίνονται από επιτυχίες. Ο Αθλητικός Όμιλος του Μητροπολιτικού Δήμου Άγκυρας συμμετείχε στο Πρωτάθλημα Taekwondo Clubs Turkey που πραγματοποιήθηκε στην Ισπάρτα μεταξύ 15-18 Δεκεμβρίου 2022, στο οποίο συμμετείχαν 609 σύλλογοι και 4 χιλιάδες αθλητές. Με 5 μετάλλια που κατέκτησε αναδείχθηκε πρωταθλητής Τουρκίας στους άνδρες, και έγινε τρίτος στις γυναίκες και δεύτερος στη γενική κατάταξη.

Οι αθλητικοί σύλλογοι εντός της μητροπολιτικής πόλης άρχισαν να κάνουν γνωστό το όνομά τους στον κόσμο σπάζοντας ρεκόρ επιτυχιών σε εθνικούς και διεθνείς αγώνες.

Ιστορική επιτυχία από την Άγκυρα Μητροπολίτη Belediyespor

Ιστορική επιτυχία σημείωσε το Ankara Metropolitan Municipality Sports, που συμμετείχε στο Πρωτάθλημα Taekwondo Clubs Turkey που πραγματοποιήθηκε στην Ισπάρτα μεταξύ 15-18 Δεκεμβρίου 2022, στο οποίο συμμετείχαν συνολικά 4 χιλιάδες αθλητές και 609 σύλλογοι.

Ο Αθλητικός Όμιλος του Μητροπολιτικού Δήμου Άγκυρας κέρδισε συνολικά 4 μετάλλια, συμπεριλαμβανομένων 1 χρυσών και 5 χάλκινου μετάλλου. Φτάνοντας στο τουρκικό πρωτάθλημα στην κατηγορία των ανδρών, έγινε τρίτη στις γυναίκες και δεύτερη στη γενική κατάταξη.

İbrahim Öter για 58 kg άνδρες, Oğuzhan Kılıçkaya για 63 kg άνδρες, Haltan Uygun για 87 kg άνδρες και Zehra Kaygısız για 57 kg γυναίκες. Η Ντιλάρα Αρσλάν κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 73 κιλών γυναικών.