Ο Cüneyt Çakır έκανε ιωβηλαίο με τον αγώνα Τουρκίας-Τσεχίας! Ποιος είναι ο Cüneyt Cakir;

Ο Cuneyt Cakir Έκανε Ιωβηλαίο Η καριέρα του τελείωσε Ποιος είναι ο Cuneyt Cakir;
Ο Cüneyt Çakır τελειώνει το ιωβηλαίο της καριέρας του! Ποιος είναι ο Cüneyt Cakir;

Εορταστική διοργάνωση πραγματοποιήθηκε για τον διαιτητή Cüneyt Çakır, με άδεια FIFA, στον αγώνα Τουρκία-Τσεχία. Ο έμπειρος διαιτητής σφύριξε το τελευταίο σφύριγμα της καριέρας του και αποχαιρέτησε τα πράσινα γήπεδα.

Ο Cüneyt Çakır, ο αδειούχος διαιτητής της FIFA, έκανε το ιωβηλαίο του στον 589ο αγώνα του αγώνα της Τσεχίας, όπου η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Τουρκίας αναμετρήθηκε στον αγώνα προετοιμασίας στο στάδιο Gaziantep Kalyon.

Ο Cüneyt Çakır, ο οποίος είναι ο πιο επιτυχημένος διαιτητής της Τουρκίας στη διεθνή σκηνή και τελείωσε την καριέρα του στην αρχή της σεζόν, διαχειρίστηκε τα πρώτα 5 λεπτά της τσεχικής διοργάνωσης με ειδική άδεια από την UEFA.

Ο Cüneyt Çakır, ο οποίος σφύριξε το τελευταίο του σφύριγμα στο 5ο λεπτό του αγώνα, έβαλε τέλος στην επαγγελματική του καριέρα αγκαλιάζοντας όλους τους παίκτες έναν προς έναν. Ο Cüneyt Çakır απάντησε στις επευφημίες των οπαδών «Η Τουρκία είναι περήφανη για σένα» χαιρετώντας όλο το γήπεδο.

Ποιος είναι ο Cüneyt Cakir;

Ο Cüneyt Çakır (γεννημένος στις 23 Νοεμβρίου 1976, Κωνσταντινούπολη) είναι Τούρκος πρώην διαιτητής ποδοσφαίρου και ασφαλιστής.

Ο πατέρας του, με καταγωγή από το Derepazarı, είναι ο Serdar Çakır, πρώην διαιτητής και πρώην αντιπρόεδρος της MHK. Ο Cüneyt Çakır, ο οποίος έχει διαιτητεύσει 21 ημιτελικούς στην καριέρα του, συμπεριλαμβανομένων των UEFA European Under-20, FIFA U-5 World Cup, UEFA Champions League, UEFA Europa League και UEFA European Championship, μαζί με τους Bahattin Duran και Tarık Ongun, διορισμός της FIFA Είναι ο δεύτερος Τούρκος διαιτητής μετά τον Doğan Babacan, ο οποίος έλαβε μέρος στο πρώτο Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα UEFA. Οι Duran και Ongun εγγράφηκαν ως οι πρώτοι βοηθοί διαιτητές που έλαβαν μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA. Ο Cüneyt Çakır, μαζί με την ομάδα του, διαχειρίστηκε τον αγώνα Μπαρτσελόνα-Γιουβέντους στον τελικό του Champions League στις 6 Ιουνίου 2015 και έγινε ο πρώτος Τούρκος διαιτητής που διέταξε τον τελικό του Champions League.

Το 2021 ανακηρύχθηκε ο δεύτερος καλύτερος διαιτητής του 21ου αιώνα από τη Διεθνή Ομοσπονδία Ποδοσφαιρικής Ιστορίας και Στατιστικής (IFFHS). Πρώτος κατετάγη ο Γερμανός Felix Brych με 2001 βαθμούς, δεύτερος ο Cüneyt Çakır με 2020 πόντους και τρίτος ο Βρετανός διαιτητής Howard Webb με 141 βαθμούς στην κατάταξη των καλύτερων, που καλύπτει την περίοδο 140-137 και καθορίστηκε από τις ψήφους της κριτικής επιτροπής.