Ο Jose Butron γίνεται πρωταθλητής Ευρώπης στο Motokors

Ο Jose Butron γίνεται πρωταθλητής Ευρώπης στη μοτοσικλέτα

Στον τελικό του MXGP στο Afyonkarahisar, όπου αγωνίζονται τα καλύτερα motocrossers του κόσμου, ορίστηκε ο Ευρωπαϊκός Πρωταθλητής Motocross της σεζόν 2022. Ο Ισπανός Jose Butron της KTM αναδείχθηκε πρωταθλητής, ενώ ο Σλοβάκος Tomas Kohut και ο Simon Jost από την KTM μοιράστηκαν τη δεύτερη και τρίτη θέση. Η κατάταξη των εμπορικών σημάτων ήταν KTM, Husquvana και Honda.

Ο Jose Butron κέρδισε τη σκηνή EMXOpen TURKEY, ενώ ο Tomas Kohut και ο Michael Sandner μοιράστηκαν τη δεύτερη και τρίτη θέση.

Ο Jose Butron κέρδισε τον πρώτο αγώνα στο EMXOpen TURKEY και δήλωσε το πρωτάθλημά του. Ο Σλοβάκος Tomas Kohut και ο Simon Jost από την KTM ήταν τα άλλα δύο ονόματα στο βάθρο.

Ο Αυστριακός Michael Sandner από την KTM κέρδισε τον δεύτερο αγώνα στο EMXOpen TURKEY σήμερα, ενώ ο Σλοβάκος Tomas Kohut από την KTM πήρε τη δεύτερη θέση. Ο Jose Butron, ο οποίος τελείωσε τη σεζόν ως πρωταθλητής, ανέβηκε στο βάθρο από την τρίτη θέση.

Ο Mustafa Çetin 8ος, ο Batuhan Demiryol 9ος, ο Ömer Uçum 11ος, ο Şakir Şenkalaycı 12ος, ο Eray Esentürk 15ος, ο Mevlüt Kolay 16ος, ο Volkan Özgür 17ος, ο Burak συμμετείχαν στο EMXOpen TURKEY, τερμάτισε το στάδιο EMXOpen TURKEY, ο Aliğan 18 από την Τουρκία τερμάτισε στην EmxOpen TURKEY, ο ολοκλήρωσε τον Emiğl19 από την Τουρκία. , Murat Başterzi 20ος και Tuğrul Dursunkaya 21ος.