Η Σύνοδος Κορυφής δεν έχει αλλάξει στο Πράσινο Ράλι Προύσας

Η Σύνοδος Κορυφής δεν έχει αλλάξει στο Πράσινο Ράλι της Προύσας

Το δεύτερο σκέλος του Πρωταθλήματος Ράλι Τουρκίας Shell Helix 2022, το 46ο Πράσινο Ράλι Προύσας, ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz από την ομάδα Toksport WRT. Στο πρώτο ασφάλτινο ράλι της σεζόν 2022, με χορηγό την ICRYPEX που διοργάνωσε η Bursa Automobile Sports Club (BOSSEK), οι ομάδες διαγωνίστηκαν σε 465 ειδικές διαδρομές σε ασφαλτόδρομο μήκους 10 χιλιομέτρων για δύο ημέρες.

Η ομάδα Avcıoğlu-Korkmaz, που ήρθε στην Προύσα ως ηγέτης του πρωταθλήματος, κέρδισε τη δεύτερη νίκη της μετά το Ράλι Αλικαρνασσού με συνολικό χρόνο 01 ώρες 13 λεπτά 27.9 δευτερόλεπτα, ενώ οι Burak Çukurova-Burak Akçay από την ομάδα BC Vision Motorsport τερμάτισαν τον αγώνα. με περιθώριο 15.5 δευτερολέπτων. Ενώ η ομάδα Ali Türkkan-Burak Erdener από την Castrol Ford Team Turkey ήρθε τρίτη στη γενική κατάταξη του αγώνα, ο αθλητής της Red Bull Türkkan κέρδισε επίσης το βραβείο καλύτερου νεαρού πιλότου.

Ο Burak Title-Bahadır Özcan, ο οποίος αγωνίστηκε για λογαριασμό της Castrol Ford Team Turkey στην κατάταξη στους δύο τροχούς και του Ford Fiesta Rally4 στην Κατηγορία 4, ήταν η ταχύτερη ομάδα, ενώ η Mitsubishi Lancer EVO IX και ο Dağhan Ünlüdoğan-Aras Dinlüdoğan Myçeram από το GP στην Κατηγορία N Serhan Türkkan-Koray Akgün από την Castrol Ford Team Turkey με το Ford Fiesta Rally 3 in 3, και το ζευγάρι Tuncer-Asena Sancaklı που αγωνιζόταν για το Renault Clio Trophy Turkey στην Κατηγορία 5 με το Renault Clio Rally 5 έγιναν οι ομάδες που έφτασαν στο αίσιο τέλος. Η Sevilay Genç από την ομάδα της BC Vision Motorsport, που αγωνίστηκε με τον İsmet Toktaş, κέρδισε το πρωτάθλημα συγκυβερνήτων γυναικών στον αγώνα.

Στην ιστορική κατάταξη ανοιχτή στα κλασικά αυτοκίνητα ράλι, ο Üstün Üstünkaya-Kerim Tar, που αγωνίστηκε με ένα μοντέλο Ford Escort MKII του 1976 για το Parkur Racing, κέρδισε την πρώτη θέση, ενώ οι αδερφοί İbrahim-Mustafa Öztürk ήρθαν δεύτεροι και νικητές της Κατηγορίας 10 με την BMW E1502. , Murat 1 και Onur Çelikyay-Serdar Canbek ήταν τρίτοι.

Στο Κύπελλο Ράλι TOSFED, που διεξήχθη στη μνήμη του Oğuz Gürsel, ενός από τα ονόματα των βετεράνων του αυτοκινητιστικού αθλητισμού που πέθανε πέρυσι, ο Hakan Gürel-Çağatay Kolaylı από την Castrol Ford Team Turkey κέρδισε τη γενική κατάταξη, ενώ ταυτόχρονα έγινε ο ομάδα που πέτυχε τη νίκη στην Κατηγορία 2. Ο Burak Akın-Yunus Emre Bol από την ομάδα BC Vision Motorsport τερμάτισε δεύτερος στον αγώνα, όπου οδήγησε τον αγώνα για μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ ο Cem Yudulmaz-Ali Emre Yılmaz από την Castrol Ford Team Turkey ήρθε τρίτος. Οι Melih Cevdet Yıldırım-Mert Kaya από την Castrol Ford Team Turkey στην Κατηγορία 1, GP Sercan Kırıkkaya-Tezcan Başar στην Κατηγορία 3 και Levent Şapcılar-Deniz Gümüş από την Castrol Ford Team Turkey στην Κατηγορία 4 ήταν τα ονόματα που μοιράστηκαν τους τίτλους.

Το Πρωτάθλημα Ράλι Τουρκίας Shell Helix 2022 θα συνεχιστεί με το Ράλι Εσκισεχίρ που θα διεξαχθεί στις 24-26 Ιουνίου.