Πότε είναι ο αγώνας Formula 1: Miami Grand Prix;

GP του Μαϊάμι

Ο πέμπτος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Formula 1 θα διεξαχθεί στην πίστα του Διεθνούς Αυτοδρόμου του Μαϊάμι μήκους 6 χιλιομέτρων στο Μαϊάμι των ΗΠΑ, σε 8 γύρους στις 5-412 Μαΐου! Πότε είναι ο αγώνας Grand Prix του Μαϊάμι; Πού είναι ο αγώνας Grand Prix του Μαϊάμι; Ποιος θα κερδίσει τον αγώνα Grand Prix του Μαϊάμι; Οι απαντήσεις μας στις ερωτήσεις σας βρίσκονται σε αυτές τις ειδήσεις!

Στο Grand Prix της Imola, που φιλοξενείται από την Ιταλία, τον πέμπτο αγώνα της σεζόν 1 της Formula 2022, του μεγαλύτερου οργανισμού μηχανοκίνητου αθλητισμού, ο οδηγός του πρωταθλήματος της Ferrari Charles Leclerc έχασε τη δεύτερη θέση από τον Sergio Perez της Red Bull στην εκκίνηση που δόθηκε στη βροχή. . Ένας άλλος οδηγός της Ferrari, ο Carlos Sainz, ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα από την τέταρτη θέση, ήταν εκτός αγώνα στον πρώτο γύρο ως αποτέλεσμα της επαφής του με τον Daniel Ricciardo της McLaren.

Μεταβαίνοντας σε μαλακά ελαστικά στον 50ο γύρο, ο Leclerc είχε τους καλύτερους χρόνους γύρου, αλλά δυσκολεύτηκε να δώσει το ρυθμό του πίσω από τον δεύτερο Sergio Perez και έκανε περιστροφή, καταστρέφοντας το μπροστινό του φτερό. Ο οδηγός της Μονακό, που χρειάστηκε να κάνει «pit-stop», υποχώρησε στην ένατη θέση όταν επέστρεψε στην πίστα. Ο Leclerc κατάφερε να τερματίσει τον αγώνα στην έκτη θέση.

Ο Ολλανδός πιλότος Max Verstappen, που ξεκίνησε τον αγώνα από την πρώτη θέση, ολοκλήρωσε τον αγώνα στην πρώτη θέση με χρόνο 1:32:07.986, φτάνοντας στη δεύτερη θέση αυτή τη σεζόν και στην 21η θέση της καριέρας του. Ο συμπαίκτης Sergio Perez ήταν δεύτερος, 16.527 δευτερόλεπτα πίσω από τον ηγέτη, και ο Lando Norris της McLaren ήταν τρίτος, 34.834 δευτερόλεπτα πίσω από τον ηγέτη.

Γκραν Πρι του Μαϊάμι
Πίστα Grand Prix του Μαϊάμι

Οι ώρες προπονήσεων, προκριματικών και αγώνων θα μεταδοθούν από την F1 TV, το S Sport 2 και το S Sport Plus: