İmamoğlu: Η πάλη από μόνη της δεν αρκεί για να γίνουμε Ολυμπιακή Πόλη

Ο Imamoglu δεν είναι αρκετός για να είμαστε μόνο μια Ολυμπιακή πόλη της πάλης
Το İmamoğlu δεν είναι αρκετό για να γίνει μόνο μια Ολυμπιακή πόλη της πάλης

Οι Τούρκοι αθλητές κέρδισαν συνολικά 23 μετάλλια, 3 χρυσά, 7 ασημένια και 3 χάλκινα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης που πραγματοποιήθηκε στη Βουδαπέστη, την πρωτεύουσα της Ουγγαρίας, μεταξύ 7 Μαρτίου και 17 Απριλίου. Τα 5 από τα μετάλλια προήλθαν από τους αθλητές του Αθλητικού Ομίλου Μητροπολιτικού Δήμου Κωνσταντινούπολης (İBBSK). Πρόεδρος IMM Ekrem İmamoğlu; Ο Kerem Kamal, ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο πρωτάθλημα, ο Yunus Emre Başar που ήρθε δεύτερος και ο Ahmet Uyar, ο οποίος ήρθε τρίτος, οι Burhan Akbudak και Osman Göçen φιλοξενήθηκαν στο γραφείο στο Saraçhane. Ο Πρόεδρος της IBBSK Fatih Keleş, ο γενικός γραμματέας Erdem Aslanoğlu, ο συντονιστής πάλης İbrahim Demirtürkoğlu και οι προπονητές τους συνόδευσαν τους πρωταθλητές αθλητές κατά την επίσκεψη.

«ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΑΣ»

Δηλώνοντας ότι προσπάθησε να παρακολουθήσει τους αγώνες στο πρωτάθλημα παρά τον έντονο ρυθμό δουλειάς του, ο İmamoğlu είπε: «Ήταν επίσης πολύτιμο να κερδίσω τα περισσότερα μετάλλια. Συγχαίρουμε και τους αθλητές μας, τους πολύτιμους δασκάλους και τον πρόεδρό μας. Φυσικά συγχαίρουμε όλους τους παλαιστές μας, όχι μόνο τον δήμο μας, όχι τον σύλλογό μας. Φυσικά, θα θέλαμε να μεταφέρετε τους χαιρετισμούς μας και στους άλλους φίλους σας. Ελπίζω να σου ευχηθώ καλή τύχη», είπε. Εκφράζοντας ότι αυτός και ο Keleş συναντήθηκαν με τον Πρόεδρο της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (ΔΟΕ) Thomas Bach στη Λωζάνη, για να μεταφέρουν ότι η Κωνσταντινούπολη φιλοδοξεί τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2036, ο İmamoğlu είπε:

«ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ»

«Για να κερδίσει αυτή η πόλη τους Ολυμπιακούς Αγώνες, πρέπει πρώτα να πετύχουμε επιτυχίες όπως η πάλη σε όλους τους κλάδους. Η πάλη ή μερικά κλαδιά από μόνα τους δεν αρκούν για να γίνουμε Ολυμπιακή χώρα ή Ολυμπιακή πόλη. Πρέπει να ενισχύσουμε όλους τους κλάδους. Όμως στην πάλη, ως İBB, πρέπει να αποδείξουμε ότι υπάρχει καλή υποδομή, ενισχύοντας περαιτέρω ολόκληρη την Τουρκία. Έχει ήδη μια καλή ιστορία, αλλά νομίζω ότι είναι απαραίτητο να το προχωρήσουμε και να το κάνουμε ακόμα πιο δυνατό. Φυσικά, το πάλη μας είναι η μεγαλύτερη ατμομηχανή μας. Πιστεύω επίσης ότι κάνουμε το σωστό για να είναι το άλογο άθλημα. Σε αυτό το πλαίσιο, σας συγχαίρω και σας συγχαίρω ολόψυχα. Τόσο ο σύλλογός μας όσο και ο δήμος μας θα στηρίξουν την επιτυχία σας. Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό. Ελπίζω να έχετε μεγάλη επιτυχία. Δώσατε καλά νέα τον μήνα του Ραμαζανιού».

ΚΕΛΕΣ: «ΣΠΑΣΑΜΕ ΡΕΚΟΡ ΜΕ 17 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ»

Σημειώνοντας ότι πήγε στην Ουγγαρία για να στηρίξει τους αθλητές, ο Keleş ευχαρίστησε τον İmamoğlu για την υποστήριξή του. Ο Keleş είπε, «Ήταν μια πολύ πολύτιμη δουλειά και για την Εθνική Τουρκική ομάδα». 2018 μετάλλια. Σε αυτό το πρωτάθλημα καταρρίφθηκε ρεκόρ με 16 μετάλλια. Οι γυναίκες κατέκτησαν 17 μετάλλια. 4 μετάλλια στο ελεύθερο. Κερδίσαμε και 6 μετάλλια στην ελληνορωμαϊκή. Οι αθλητές του συλλόγου μας κατέκτησαν επίσης 7 μετάλλια για τη χώρα μας, 4 στην ελληνορωμαϊκή και 1 στην ελεύθερη. Να περάσετε ευχάριστα με τους αθλητές, τους προπονητές και τους προπονητές τους. sohbet Ο İmamoğlu έβγαλε φωτογραφία με τους πρωταθλητές.