Βασικά μπάσκετ για αρχάριους

Τουρκική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης

Το μπάσκετ είναι το άθλημα που ακολουθείται περισσότερο μετά το ποδόσφαιρο. Εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο όχι μόνο παρακολουθούν αγώνες μπάσκετ, αλλά αυξάνουν τον ενθουσιασμό τους βάζοντας στοιχήματα. Επιπλέον, πολλά παιδιά και νέοι ονειρεύονται να γίνουν μπασκετμπολίστες, καθώς το μπάσκετ είναι το πιο δημοφιλές και πιο επικερδές άθλημα. Μπορείτε να βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για το μπάσκετ σε αυτό το άρθρο.

Πώς παίζεται το μπάσκετ;

Το μπάσκετ είναι ένα άθλημα που παίζεται από δύο ομάδες των πέντε η καθεμία. Παίζεται με τη μορφή ρίψης μπάλων στα καλάθια που αποτελούνται από έναν κύκλο διαμέτρου 3.05 εκ. σε ύψος 45 μέτρων από το έδαφος σε ένα ορθογώνιο γήπεδο. Καθώς το pot είναι ψηλό, αυτό το παιχνίδι παίζεται συνήθως από ψηλούς ανθρώπους.

Υπάρχουν πέντε παίκτες στο γήπεδο και από τις δύο ομάδες. Έχουν επίσης επτά παίκτες ως αναπληρωματικούς. Τρεις είναι και οι διαιτητές. Ένας από τους διαιτητές γίνεται ο επικεφαλής διαιτητής. Το παιχνίδι ξεκινά με ένα jump ball από τον XNUMXο διαιτητή. Η ομάδα που πιάνει την μπάλα πηγαίνει στην επίθεση. Η άλλη ομάδα προσπαθεί να μην σκοράρει υπερασπιζόμενος το στεφάνι της.

Ποιοι είναι οι κανόνες του μπάσκετ;

1- Το παιχνίδι παίζεται σε τέσσερις περιόδους. Η διάρκεια κάθε περιόδου είναι 10 λεπτά. Στη δεύτερη περίοδο, το διάλειμμα είναι 15 λεπτά και η περίοδος ανάπαυσης μεταξύ των άλλων περιόδων είναι 1 λεπτό. Κάθε ομάδα δικαιούται ένα τάιμ άουτ στις τρεις πρώτες περιόδους και δύο τάιμ άουτ στην τέταρτη περίοδο.

2- Όταν το παιχνίδι διακόπτεται, διακόπτεται και το ρολόι της ώρας.

3- Ο παίκτης που δέχεται 5 φάουλ φεύγει από το γήπεδο.

4- Εάν μία από τις ομάδες κάνει 4 φάουλ σε μια περίοδο, η άλλη ομάδα κάνει ελεύθερη βολή δύο βολών για κάθε επόμενο σφάλμα.

5- Όποια ομάδα έχει την μπάλα, πρέπει να ρίξει την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι εντός 24 δευτερολέπτων. Πρέπει να φύγει από το δικό του γήπεδο μέσα σε 8 δευτερόλεπτα. Εάν δεν μπορεί να βάλει τη μπάλα στο καλάθι ή έξω από το δικό του γήπεδο μέσα σε αυτό το διάστημα, η μπάλα πηγαίνει στον αντίπαλο.

6- Υπάρχουν γραμμές που διαμορφώνουν το γήπεδο στο παιχνίδι. Μία από αυτές τις γραμμές είναι η 3 αριθμητική γραμμή. Οι αριθμοί που ρίχνονται έξω από τη γραμμή υπολογίζονται ως 3, οι αριθμοί που ρίχνονται μέσα υπολογίζονται ως 2. Κάθε μπάλα που ρίχνεται από φάουλ προστίθεται ως ένας βαθμός.

7- Νικήτρια ανακηρύσσεται η ομάδα που θα σκοράρει τους περισσότερους πόντους σε 40 λεπτά. Παίρνουν 2 βαθμούς, 1 βαθμό δίνεται στην ηττημένη ομάδα. Εάν η ισοπαλία δεν σπάσει εντός του χρονικού ορίου, δίνονται επιπλέον 5 λεπτά.

Πώς διοργανώνονται οι αγώνες μπάσκετ;

Είναι η Τουρκική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης που διοργανώνει και διαχειρίζεται πρωταθλήματα και αγώνες μπάσκετ στην Τουρκία. Στην χώρα μας;

•  Super League Ανδρών (BSL)
  •  Super League Γυναικών (KBSL)
  •  Τουρκικό πρωτάθλημα μπάσκετ (TBL)
  •  Τουρκικό πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών)
  •  2η Κατηγορία Τουρκικού Μπάσκετ (TB2L)
  •  Basketball Development League (BGL)
  •  Περιφερειακό πρωτάθλημα μπάσκετ ανδρών (EBBL)
  •  Παίζεται το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Μπάσκετ Γυναικών (KBBL).

Κάθε ομάδα παίζει στο δικό της πρωτάθλημα σε στυλ πρωταθλήματος δύο σταδίων. Στο τέλος του πρωταθλήματος, οι οκτώ πρώτες ομάδες ταιριάζουν με τη μορφή 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 με τη μορφή αποκλεισμού.

Υπολογισμός βαθμολογίας αγώνων μπάσκετ

Υπάρχουν 16 ομάδες στη σούπερ λίγκα μπάσκετ. Αυτές οι ομάδες αντιμετωπίζουν η μία την άλλη σε στυλ πρωταθλήματος δύο σταδίων. Η ομάδα που νικήσει τον αντίπαλό της παίρνει 2 βαθμούς. Η ηττημένη ομάδα λαμβάνει 1 βαθμό. Δεν υπάρχουν ισοπαλίες σε αγώνες μπάσκετ. Δίνονται επιπλέον 5 λεπτά έως ότου μια ομάδα συγκεντρώσει περισσότερους πόντους.

Όταν ολοκληρωθούν οι αγώνες της εβδομάδας βαθμολογίες πρωταθλήματος μπάσκετ υπολογίζεται. Οι ομάδες κατατάσσονται ως αυτές με τις περισσότερες νίκες και τον υψηλότερο μέσο όρο σε βαθμούς.