Το 2021 έγινε η χρυσή χρονιά της Σμύρνης

Ο Όμιλος Νέων και Αθλητισμού του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης, ο μεγαλύτερος αθλητικός σύλλογος της Τουρκίας σε αριθμό αθλητών και παραρτημάτων, γνώρισε τη «χρυσή» περίοδο του το 2021. Παρά τις βαριές συνθήκες που έφερε η πανδημία, οι αθλητές της Σμύρνης, που αγωνίστηκαν σε 41 κλάδους, κατέκτησαν συνολικά 127 μετάλλια, εκ των οποίων τα 311 χρυσά. Η μητρόπολη της Σμύρνης Belediyespor, που κατέκτησε 7 κύπελλα, εκ των οποίων τα 14 πρωταθλήματα, γνώρισε μεγάλη χαρά το ένα μετά το άλλο στα ομαδικά αθλήματα.

Παρά τις συνθήκες πανδημίας, η Λέσχη Νεολαίας και Αθλητισμού του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης άφησε πίσω της το 2021 με μεγάλη επιτυχία. Ενώ το Κύπελλο Τουρκίας Χάντμπολ Ανδρών ήρθε στη Σμύρνη για πρώτη φορά, το πρωτάθλημα που κατακτήθηκε στο μπάσκετ με αμαξίδιο μετά από 17 χρόνια πήρε τη θέση του στην ιστορία ως η μεγαλύτερη επιτυχία του 2021. Η Ομάδα Χάντμπολ Γυναικών ήρθε δεύτερη στο Κύπελλο Τουρκίας, η Ομάδα Ποδοσφαίρου Ακρωτηριασμένων στην τρίτη θέση στη Super League και το Κύπελλο Τουρκίας, η ομάδα χόκεϊ επί πάγου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της 1ης Λίγκας και η ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης προκρίθηκε στην 2η Λίγκα.

Μεγάλη επιτυχία στην υδατοσφαίριση

Τα σκαλιά επιτυχίας ανέβηκαν πολύ γρήγορα στη νεοσύστατη υδατοσφαίριση, το Κύπελλο Ομοσπονδίας Ανδρών U-17 της Τουρκίας και το Κύπελλο Ομοσπονδίας Ανδρών U-17 την τρίτη θέση κερδίζοντας το στήθος της Σμύρνης.

127 χρυσά μετάλλια από το τζούντο

Το τζούντο ήταν στην κορυφή των επιμέρους κλάδων με 127 χρυσά, 81 ασημένια και 103 χάλκινα μετάλλια. Οι τζουντόκα εμφανίστηκαν έξοχα, κατακτώντας 45 χρυσά, 21 ασημένια και 31 χάλκινα μετάλλια, συνολικά 97 μετάλλια. Ενώ οι αθλητές του πατινάζ κέρδισαν 25 χρυσά, 17 ασημένια και 16 χάλκινα, οι παλαιστές έφεραν 11 χρυσά, 11 ασημένια και 15 χάλκινα στη Σμύρνη. Ανέβηκε στο βάθρο 31 φορές στο τένις, 27 φορές στον στίβο, 23 φορές στην κολύμβηση, 19 φορές στο τρίαθλο και 17 φορές στο ταεκβοντό.

Το πιο σημαντικό πτυχίο στη διεθνή σκηνή από τον Wrestler Uzun

Ο παλαιστής Adem Burak Uzun πέτυχε την πιο σημαντική θέση στη διεθνή αρένα με τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής Πάλης U23 και τρίτο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ελληνορωμαϊκής πάλης U23. Οι παίκτες του Ταεκβοντό Kaan Yelaldı, Barış Dağ, Esra Akbulak και Hatice Pınar Yiğit πήραν τις θέσεις τους στο βάθρο στο 6ο International WT President's Cup. Η Hatice Pınar Yiğit κέρδισε επίσης ένα χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων τον Νοέμβριο.

επιτυχία στο πατινάζ στον πάγο

Οι Masal Oran, Derya Taygan, Batu Tasasız, Nehir Alan, Deniz Tarım, Doğa Güner και Rüzgar Bostancı, που συμμετείχαν σε αγώνες πατινάζ στην Ευρώπη, άξιζαν το χειροκρότημα για τις επιτυχίες τους. Στο 15ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Taekwondo Poomsae, η ομάδα που αποτελούνταν από τους Alper Sadıkoğlu, Hayri Temel Alper και Volkan Yalçınkaya φόρεσαν το χάλκινο μετάλλιο στο λαιμό τους. Η Okçu Sıla Özdemir κέρδισε ένα ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο με τη στολή της Εθνικής. Η ειδική αθλήτρια Tuna Tunca ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 10 χιλιομέτρων στην 4η θέση στην ηλικιακή κατηγορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας στην Αίγυπτο και σημείωσε σημαντική επιτυχία.

Πολλές οργανώσεις έγιναν στη Σμύρνη

Από την άλλη πλευρά, η Λέσχη Νεολαίας και Αθλητισμού του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης έφερε σημαντικούς διεθνείς οργανισμούς στη Σμύρνη. Μετά το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μπιτς Βόλεϊ BVA το 2019 και τα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Μπιτς Βόλεϊ U2020 και U18 το 22 που διεξήχθησαν στη Σμύρνη, οι αγώνες του CEV Continental Cup και του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μπιτς βόλεϊ U2021 το 20 έλαβαν χώρα στη Σμύρνη. Ο Μαραθώνιος, που διεξήχθη για δεύτερη φορά φέτος, ήταν η ταχύτερη πίστα της χώρας μας στη Σμύρνη. Ο χρόνος 42:2:09, που επιτεύχθηκε στην πίστα των 35 χιλιομέτρων του διεθνούς Marataonİzmir, καταγράφηκε ως ο καλύτερος χρόνος που έχει αγωνιστεί ποτέ στη χώρα μας.