Το Πρωτάθλημα Αναρρίχησης Τουρκίας συνεχίστηκε στην Προύσα

Το Πρωτάθλημα Τουρκικής Αναρρίχησης συνεχίστηκε στην Προύσα

Το 2021ο σκέλος του Πρωταθλήματος Αναρρίχησης Τουρκίας AVIS 2 διοργανώθηκε από την Bursa Automobile Sports Club, του οποίου το σύντομο όνομα είναι BOSSEK, στις 17-18 Ιουλίου με τις συνεισφορές του Δήμου Gemlik, στην πίστα Bursa Şahintepe. Ο οργανισμός, στον οποίο 4 αθλητές αγωνίστηκαν σε 34 διαφορετικές κατηγορίες, ξεκίνησε με την τελετή έναρξης, την οποία παρακολούθησαν ο δήμαρχος Gemlik Mehmet Uğur Sertaslan και ο Πρόεδρος της TOSFED Eren Üçlertoprağı. Στο τέλος του αγώνα, που ακολούθησε με ενδιαφέρον και ενθουσιασμό από μεγάλο κοινό, οι αθλητές που κατατάχτηκαν στην κορυφή έλαβαν τα βραβεία τους σε μια τελετή που πραγματοποιήθηκε στο Kumla Pier.

7.20 χλμ. Στον αγώνα, ο οποίος διεξήχθη σε 3 εξόδους στη μεγάλη πίστα, ο αθλητής της Προύσας Taner Oruç κέρδισε την πρώτη θέση στην Κατηγορία 1 με το Citroen Saxo VTS του, τη δεύτερη θέση κατέκτησαν οι Peugeot 106 GTI, Orçun Kuşçu και η τρίτη θέση ήταν κέρδισε ο νεαρός αθλητής Berat Berke Yavuz με το Citroen Saxo VTS. Στην Κατηγορία 2, ένας άλλος αθλητής της Προύσας, ο Burak Title, κέρδισε το Ford Fiesta R2 και παράλληλα είχε τον καλύτερο χρόνο με 04:22.08. Ενώ η γυναίκα οδηγός Sevcan Sağıroğlu πήρε τη δεύτερη θέση σε αυτή την κατηγορία με Fiat Palio, Hakan Yuva, Süleyman Yanar και Serdar Canbek ήταν τα ονόματα που δεν κατάφεραν να φτάσουν στον τερματισμό. Επιστρέφοντας στις πίστες μετά από δύο χρόνια στην Κατηγορία 3, ο Murat Soycopur από τη Σμύρνη έγινε το πιο γρήγορο όνομα με το Renault Clio R3, ενώ ο Burak Akın με το Ford Fiesta ST και ο Bahadır Sevinç με το Renault Sport Clio τερμάτισαν τρίτοι στο βάθρο. Τα φιλόδοξα ονόματα αυτής της κατηγορίας, Refik Bozkurt, ξέφυγαν στις προπονήσεις του Σαββάτου, ενώ οι İsmet Toktaş και Nizamettin Kaynak χρειάστηκε να αποχαιρετήσουν νωρίς τον αγώνα λόγω μηχανικής βλάβης στην πρώτη εκκίνηση. Στην Κατηγορία 4, ο Cem Yalın πήρε την πρώτη θέση με το Mitsubishi Lancer EVO IX του, ενώ ο Ayhan Germirli πήρε τη δεύτερη θέση με το Mitsubishi Lancer EVO IX και ο Erol Akbaş την τρίτη θέση. Ομαδική νικήτρια του αγώνα ήταν η GP Garage, η οποία αγωνίστηκε με 5 αθλητές.

Στην τοπική κατάταξη, ο Yunus Emre Bol ήρθε πρώτος στην κατηγορία 1, ο Ümit Bayram ήρθε στη δεύτερη και ο Sevcan Sağıroğlu ήρθε πρώτος στην κατηγορία 2 και μοιράστηκε το βάθρο. Στην κατηγορία 3, ο Mehmet Gökseven πήρε το τρόπαιο, ο Faruk GüzelÇalışkan ήταν ο δεύτερος και ο Burak Akın ήταν τρίτος, και στην κατηγορία 4, ο Erol Akbaş ήταν ο πρώτος, ο Erhan Akbaş ήταν ο δεύτερος και ο Uğur Bulut ήταν τρίτος.

Ο τρίτος αγώνας του Πρωταθλήματος Αναρρίχησης Τουρκίας AVIS 2021 θα διοργανωθεί από το Istanbul Automobile Sports Club (OKSOK) στην πίστα Darlık στο Şile μεταξύ 31 Ιουλίου - 01 Αυγούστου.