Ο Εθνικός Τοξότης Mete Gazoz κερδίζει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020

Ο Εθνικός Τοξότης Μέτε Γκαζόζ κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Αγωνιζόμενος στον ατομικό κλάδο κλασικού τόξου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020, ο Mete Gazoz αντιμετώπισε τον Ιταλό Mauro Nespoli στον τελικό. Ο 22χρονος εθνικός μας αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο νικώντας τον αντίπαλό του με 6-4.

Ο Μετέ, ο οποίος έχασε το πρώτο σετ, δεν έσπασε το ηθικό του. Το δεύτερο σετ πέρασε ομοιόμορφα. Στο 3ο σετ, όταν ο Ιταλός αθλητής χτύπησε 9 στο τελευταίο σουτ, ο αθλητής μας έφερε την ισορροπία 27-26 με 3-3.

Η ισοφάριση επιτεύχθηκε με 4-29 πόντους στο 29ο σετ του τελικού, το οποίο γνώρισε μεγάλη συγκίνηση για το χρυσό μετάλλιο. Στο τελευταίο σετ, έφερε το χρυσό μετάλλιο στην Τουρκία με 8 ρίψεις του Ιταλού αθλητή και 10 χτυπήματα του Μετέ.

Μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, ο Mete Gazoz είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενος! Υποσχέθηκα να αγοράσω χρυσό στο Τόκιο, κράτησα την υπόσχεσή μου. Σούπερ. Σας ευχαριστώ πολύ όλους.”

• 1. ΣΕΤ: 29-26
  • 2. ΣΕΤ: 28-28
  • 3. ΣΕΤ: 27-26
  • 4. ΣΕΤ: 29-29
  • 5. ΣΕΤ: 29-28

Ο Μετέ Γκαζόζ, ο οποίος πέτυχε επιτυχίες στην τουρκική αθλητική ιστορία, νίκησε τον Μπράντι Έλισον από τις Ηνωμένες Πολιτείες στον προημιτελικό και τον Τακαχάρου Φουρουκάβα από την Ιαπωνία στον ημιτελικό με 7-3 σετ.