Το ράλι του Ντακάρ Ολοκληρώθηκε, οι ομάδες Motul παίρνουν τη θέση τους στη Σύνοδο Κορυφής

Το ράλι του Ντακάρ ολοκλήρωσε ομάδες μοτίβου πήραν τη θέση τους στη σύνοδο κορυφής

Δεν υπήρχε άλλη αναμενόμενη χρονιά μέχρι το 2021 και αυτή η νέα χρονιά ξεκίνησε με ένα από τα πιο γνωστά και πιο δύσκολα γεγονότα στον κόσμο, το Ράλι Ντακάρ. Ο επίσημος συνεργάτης του αγώνα, που ξεκίνησε στην Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας στις 19 Ιανουαρίου, με αυστηρά μέτρα COVID-3, ήταν για άλλη μια φορά φέτος, η Motul, ένας από τους γίγαντες του πετρελαίου στον κόσμο Ο Motul, ο επίσημος συνεργάτης του Ντακάρ για τέταρτη συνεχόμενη φορά, έφερε τη δράση, το δράμα και τον ενθουσιασμό που περιμέναμε στους λάτρεις των μηχανοκίνητων σπορ για 2 εβδομάδες.

Ράλι Ντακάρ στο Numbers

Ο αγώνας, που πραγματοποιήθηκε στη Σαουδική Αραβία για δεύτερη συνεχόμενη φορά, πραγματοποιήθηκε για 43η φέτος. 295 αγωνιστές αγωνίστηκαν συνολικά 12 χιλιόμετρα, εκ των οποίων περίπου 5.000 χιλιόμετρα ήταν ειδικά στάδια, σε 7.646 στάδια. Τα στάδια του 2021 είχαν διαφορετική διαδρομή από το προηγούμενο έτος κατά 80-90%, το οποίο παρείχε ίσους όρους για να κερδίσουν όλοι οι ανταγωνιστές. Ο αγώνας, που ξεκίνησε στις 3 Ιανουαρίου, έληξε στην Τζέντα στις 15 Ιανουαρίου και μόνο οι πιο δύσκολες, πιο σκληρές και υψηλότερες επιδόσεις ομάδων έφτασαν στον τερματισμό.

Το 2021, δοκιμάστηκαν ορισμένοι νέοι κανόνες και πρακτικές. οι οδικές σημειώσεις έγιναν ηλεκτρονικές και κοινοποιήθηκαν στις ομάδες μέσω tablet. Εκτός από τα υποχρεωτικά γιλέκα αερόσακου, οι μέγιστες ταχύτητες έχουν μειωθεί ώστε να αυξηθεί περαιτέρω η ασφάλεια για τους αναβάτες μοτοσικλετών και τετραγώνων. Επιπλέον, ο θρύλος του Ντακάρ, 2000 αυτοκίνητα που ξεκίνησαν σε αυτόν τον αγώνα πριν από το 26 αγωνίστηκαν στην κατηγορία Dakar Classic, η οποία άνοιξε για πρώτη φορά.

Το Motul πραγματοποιήθηκε από όλες τις ομάδες από ερασιτέχνες έως επαγγελματίες

Η κατηγορία «Original by Motul» ήταν για άλλη μια φορά σημαντικό μέρος της συμμετοχής της Motul στο Ντακάρ. Οι γενναίοι οδηγοί που αγωνίστηκαν χωρίς εξωτερική βοήθεια και υποστήριξη σέρβις χρησιμοποίησαν την περιοχή «Original by Motul», η οποία ήταν προετοιμασμένη για τη συντήρηση των μοτοσικλετών τους και για τις δικές τους ανάγκες.

Το Motul Race Laboratory, ανοιχτό σε όλες τις ομάδες στην περιοχή εξυπηρέτησης του Ντακάρ, έχει γίνει σημαντικό μέρος του Ντακάρ. Οι κορυφαίες ομάδες ήρθαν στο εργαστήριο Motul Racing και έλαβαν υποστήριξη για την ανάλυση πετρελαίου.

Προτιμώμενα προϊόντα Motul σε όλες τις κατηγορίες Η Motul παρείχε στους ανταγωνιστές λάδια και ψυγεία από τη σειρά 300V, ειδικά προσαρμοσμένα σε σκληρές συνθήκες, με τη γραμμή Motorsport (Auto) και Factory Line (Powersports) για υψηλή απόδοση και μέγιστη προστασία. Και στις έξι κατηγορίες - αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες, φορτηγά, τετράκλινα, οχήματα ελαφρού εδάφους (LWV) και κλασικά - οι ανταγωνιστικές ομάδες ένιωσαν δύναμη και απόδοση με τα προϊόντα Motul.

Η Motul ήταν μαζί με την Honda Rally Team HRC, την εργοστασιακή ομάδα της Sherco και την εργοστασιακή ομάδα της Hero Motorsports στην κατηγορία μοτοσικλετών. Ομοίως, στην εξαιρετικά αμφισβητούμενη κατηγορία SSV, η Motul υποστήριξε την ταλαντούχα ομάδα εργοστασίων Polaris. Στην κατηγορία αυτοκινήτων, οι ομάδες των SRT Racing, MD Rallye, Team Land Cruiser Toyota ανταγωνίστηκαν με την υποστήριξη της Motul.

Η Motul υποστήριξε την ομάδα Cam-AM στην κατηγορία τετρακίνησης, και παρείχε τεχνική υποστήριξη στην ομάδα SSP στο Trucks και στους ανταγωνιστές της Toyota Land Cruiser στην κατηγορία Classic, η οποία διεξήχθη για πρώτη φορά. Ποιος έγινε ο βασιλιάς των αμμόλοφων και των ερήμων το 4 Rally Dakar Το 2021, ο νικητής της κατηγορίας αυτοκινήτων ήταν ο Γάλλος Stephane Peterhansel, ένας θρύλος του Ντακάρ. Ο Χάνσελ, που κέρδισε το Ράλι Ντακάρ για 2021η φορά με το Μίνι, έσπασε ένα σκληρό ρεκόρ. Ένας άλλος αντίπαλος του Peterhansel, ο οποίος ήταν νικητής 14 λεπτά 14 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Nasser Al-Atiyah στη δεύτερη θέση, ο Carlos Sainz, το δημοφιλές όνομα των μηχανοκίνητων σπορ, τερμάτισε στην 51η θέση φέτος, την οποία κέρδισε πέρυσι. Ο νικητής στην κατηγορία quad ήταν ο Αργεντινός Manuel Andujar. Αγωνιζόμενος με τον αριθμό πόρτας 3, ο Andujar ξεκίνησε το πρώτο του ράλι Ντακάρ το 4 και στην 154η χρονιά, κέρδισε την τετραγωνική κατηγορία με μεγάλη επιτυχία.

Η Honda Rally Team HRC που υποστηρίζεται από την Motul σημείωσε την κατηγορία μοτοσικλέτας. Ο Kevin Benavides ολοκλήρωσε τον αγώνα μπροστά από τον συμπαίκτη του και τον αντίπαλό του, Ricky Brabec, για να φτάσει στο βάθρο. Ο Benavides, 32 ετών, έγινε επίσης ο πρώτος Αργεντινός αναβάτης που κέρδισε την κατηγορία της μοτοσικλέτας, ανοίγοντας νέο έδαφος. Στην κατηγορία όπου ο Αμερικανός Ricky Brabec ήταν ο δεύτερος, ο βρετανός οδηγός της KTM Sam Sunderland συμμετείχε στο τελευταίο βήμα του βάθρου. Ακόμα αγωνιζόμενος υπό τη χορηγία της Motul, ο οδηγός του εργοστασίου της Sherco Lorenzo Santolina ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 6η θέση. Μια θλιβερή είδηση ​​ήρθε από τον Pierre Cherpin στο Ράλι Ντακάρ. Ο Γάλλος Cherpin, ο οποίος αγωνίστηκε στην κατηγορία ερασιτεχνών στην κατηγορία μοτοσικλέτας, πέθανε στο ατύχημα του 7ου σταδίου. Ο Cherpin ξεκίνησε στο Ράλι Ντακάρ για τέταρτη φορά και ήταν 4 ετών.

Η ομάδα του Kamaz Rally Sport, που κυριάρχησε στον αγώνα από την αρχή έως το τέλος στην κατηγορία φορτηγών, κέρδισε τη νίκη με τον Ρώσο οδηγό Ντμίτρι Σότνικοφ. Ο Francisco Chaleco Lopez ήταν ο πρώτος νικητής της κατηγορίας LWV στην οποία ανταγωνίζονται οχήματα ελαφρού εδάφους. Ενώ ο Motul έφερε τον ενθουσιασμό του Ράλι Ντακάρ του 2021 μαζί με τους οπαδούς των μηχανοκίνητων σπορ μέσω των λογαριασμών του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, έδειξε για άλλη μια φορά ότι οι ομάδες είναι ένας από τους μεγαλύτερους υποστηρικτές στις πιο δύσκολες συνθήκες με τις χορηγίες και την τεχνική συμβουλή του. Ως Motul, είμαστε στην ευχάριστη θέση να είμαστε επίσημοι συνεργάτες του Ράλι Ντακάρ του 2021.