Νίκη της Ουκρανίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ Παραλίας

Η Ουκρανία κέρδισε το πρωτάθλημα και στις δύο κατηγορίες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπιτς Βόλεϊ U-18 που διοργανώθηκε από τον Μητροπολιτικό Δήμο της Σμύρνης και την Τουρκική Ομοσπονδία Βόλεϊ.

Ο Μητροπολιτικός Δήμος της Σμύρνης και η Τουρκία Ομοσπονδία Βόλεϊ της Τουρκίας διοργανώθηκαν από κοινού από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ της Ευρωπαϊκής Συνομοσπονδίας Βόλεϊ (CEV) U-18, η τελευταία ημέρα των πρωταθλητών έγινε ξεκάθαρη. Σε γυναίκες και άνδρες, η Ουκρανία φορούσε χρυσά μετάλλια στο λαιμό τους.

Στα ημιτελικά των γυναικών, η Άννα Τσετσελνίτσκα-Ντάνα Ρομάνιουκ (Ουκρανία), που αντιμετώπισαν στον πρώτο αγώνα τις Αουρόρα Ματαβέλι-Μαργκερίτα Τέγκα (Ιταλία), κέρδισαν με 2-0 για να φτάσουν στον τελικό. Στον άλλο ημιτελικό, προκρίθηκαν στον τελικό οι Anhelina Khmil-Tetiana Lazarenko (Ουκρανία) που αντιμετώπισαν τους Anouk Kressler-Lea Toschini (Ελβετία) και κέρδισαν τον αγώνα με 2-0. Η Anna Chechelnytska-Dana Romaniuk κέρδισε το χρυσό μετάλλιο νικώντας στον τελικό τις δύο ομάδες της Ουκρανίας με 2-0. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Anouk Kressler-Lea Toschini (Ελβετία), επικρατώντας των Aurora Mattavelli/Margherita Tega (Ιταλία).

Στον πρώτο ημιτελικό των ανδρών, ο Γιεβένι Μπόικο-Βλαντίσλαβ Ομελτσούκ (Ουκρανία) έφερε τον Βλάδσλαβ Πάντσενκο-Ιβάν Τούπρινοφ από τη Ρωσία 2-0 και πήρε το όνομά του στον τελικό. Στο δεύτερο ημιτελικό ματς, οι Kristians Fokerots-Karlis Abelitis από τη Λετονία νίκησαν το ζευγάρι των Egor Zharovin-Vitaly Markov από τη Ρωσία 2-1 σε έναν δύσκολο αγώνα. Στον τελικό αγώνα, ο Yevhenii Boiko-Vladyslav Omelchuk (Ουκρανία) έγινε πρωταθλητής νικώντας τους Kristians Fokerots-Karlis Abelitis της Λετονίας 2-0. Στον αγώνα της τρίτης θέσης, δύο ομάδες της Ρωσίας συναντήθηκαν. Ο Βλάδσλαβ Παντσένκο-Ιβάν Τούπρινοφ ήρθε τρίτος, νικώντας τον Έγκορ Ζαροβίν-Βιτάλι Μάρκοφ.

Διανεμήθηκαν βραβεία

Άνδρες και γυναίκες στη σύνοδο κορυφής στο ουκρανικό πρωτάθλημα τρόπαιο με χρυσό μετάλλιο στον αναπληρωτή γενικό γραμματέα του δήμου İzmir της Ομοσπονδίας Βόλεϊ της Τουρκίας Ταξιαρχία Ερτούγκρουλ και αναπληρωτής πρόεδρος Sadat έδωσε στον Alper Yeşildaş. Ο Επικεφαλής Αθλητισμού και Τμήματος του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης Hakan Orhunbilge και ο Δήμαρχος του Δήμου Selcuk Filiz Ceritoğlu Sengel παρουσίασαν τα δεύτερα ανδρικά τρόπαια και μετάλλια στη Λετονία. Το τρίτο βραβείο και μετάλλιο στη Ρωσία απονεμήθηκαν από τον Επίτροπο και τον Τεχνικό Αντιπρόσωπο του CEV Beach Volleyball Bojana Bogicevic, τον Διευθύνοντα Σύμβουλο του Beach It Beach Sports Gürsel Yeşiltaş και τον Διευθυντή Αθλητικών Νεότητας του Μητροπολιτικού Δήμου İzmir Berkan Alptekin. Τα δεύτερα γυναικεία τρόπαια και μετάλλια παρουσιάστηκαν στην Ουκρανία από τον Sportszmir Metropolitan Municipality Sports and Head, Hakan Orhunbilge και τον πρόεδρο του δήμου Selçuk Filiz Ceritoğlu Sengel. Ο γραμματέας του Συλλόγου Νεολαίας και Αθλητισμού του Μητροπολιτικού Δήμου İzmir Mustafa Ağme και ο CEO του Ομίλου Ali Çelik Ali Çelik έδωσαν την τρίτη θέση στην Ελβετία.

Το U22 European Beach Volleyball Championship θα πραγματοποιηθεί στο Selçuk Pamucak Beach μεταξύ 24-27 Σεπτεμβρίου.