Ολοκληρώθηκε η διεθνής εκδρομή με ποδήλατο Mevlana

Ολοκληρώθηκε ο Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος Mevlana, που διοργανώθηκε από την Τουρκική Ομοσπονδία Ποδηλασίας με την υποστήριξη του Μητροπολιτικού Δήμου Ικονίου και των δήμων Karatay, Meram και Selçuklu. Οι νικητές αθλητές παρέλαβαν τα βραβεία τους από τον Κυβερνήτη του Ικονίου Vahdettin Özkan, τον Δήμαρχο του Μητροπολιτικού Δήμου Ικονίου Uğur İbrahim Altay και το πρωτόκολλο.

Το Ικόνιο, η πόλη της ποδηλασίας, φιλοξένησε άλλη μια διεθνή ποδηλατική διοργάνωση Ο Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος Mevlana, ο οποίος πραγματοποιείται παραδοσιακά από το 1994 και πήρε τη θέση του στο διεθνές καλεντάρι με την εφαρμογή που έγινε το 2017, διοργανώθηκε από την Τουρκική Ομοσπονδία Ποδηλασίας υπό την χορηγία του Μητροπολιτικού Δήμου Ικονίου και των δήμων Meram, Selçuklu και Karatay.

Το δεύτερο και τελευταίο στάδιο της περιοδείας, στο οποίο 5 ομάδες και περίπου 12 αθλητές από 110 χώρες, συμπεριλαμβανομένης της Τουρκίας, έκαναν πετάλι για να προκριθούν, ξεκίνησε από την πλατεία Mevlana και ολοκληρώθηκε μπροστά από τον Δήμο Meram, ακολουθώντας τη διαδρομή Çumra.

Στο δεύτερο στάδιο αγώνα 133.5 χιλιομέτρων. Πρώτος τη γραμμή του τερματισμού πέρασε και αναδείχθηκε πρωταθλητής ο Maksim Piskunov από τη Ρωσία. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Αρτούρ Ερσόφ από τη Ρωσία, ενώ την τρίτη ο Γάλλος Βενσάν Λουίχ.

Στο τέλος του αγώνα, οι νικητές αθλητές θα λάβουν τα μετάλλια και τα τρόπαιά τους. Το πήρε από τα χέρια του Κυβερνήτη του Ικονίου Vahdettin Özkan, του δημάρχου του μητροπολιτικού δήμου Ικονίου Uğur İbrahim Altay, του δημάρχου Meram Mustafa Kavuş και του πρωτοκόλλου.

Ο πρόεδρος της Τουρκικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας Erol Küçükbakırcı απένειμε πλακέτα στον Κυβερνήτη Özkan, τον Πρόεδρο Altay και το πρωτόκολλο μετά τον αγώνα.