Bursa Koza Han Ιστορικά και αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά

Koza Han 15. yüzyıl sonlarında II. Bayezid tarafından mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak Bursa’da yaptırılmış handır.


Hanlar Bölgesi’nde Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunan yapının avlusunda, altında şadırvanı olan minik bir mescid vardır. Osmanlı devri han ve kervansaray mimarisinde ortasındaki mescid bakımından – eski gelenekleri sürdüren ve bütünlüğünü koruyabilmiş olan bir eserdir. Geçmişte birçok adla almıştır: Yeni Han, Han-ı Cedid, Han-ı Cedid-i Evvel (Pirinç Han’ın yapılmasından sonra), Han-ı Cedid-i Amire, Yeni Kervansaray, Beylik Han, Beylik Kervansaray, Simkeş Han, Sırmakeş Han ve Koza Han”. İpek kozası ticareti bu handa yapıldığından Koza Han adıyla anılır olmuştur. Koza ticareti için Bursa’ya gelen ipek tüccarları konaklama hizmeti veren handa altlı üstlü iki oda tutmuşlar; üstteki odayı ticari işlerini görmek ve konaklamak, alttaki odayı da ticaret mallarını depolamada kullanmışlardır. Han, günümüzde ticarî işlevini korumaktadır.

Αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά

Το πανδοχείο αποτελείται από ένα διώροφο κεντρικό τετράγωνο γύρω από μια ορθογώνια αυλή κοντά στην πλατεία και ένα δεύτερο τμήμα αυλής με στάβλους και αποθήκες στα ανατολικά. Στην εξωτερική τοιχοποιία χρησιμοποιήθηκε μικτή τεχνική από τούβλο και κομμένη πέτρα. Υπάρχουν 45 δωμάτια στο ισόγειο, 50 από τα οποία βρίσκονται στο ισόγειο και 95 από τα οποία βρίσκονται στο ισόγειο. Μια στοά περιβάλλει τα δωμάτια στο πάνω και στο κάτω μέρος [1]. Ενώ οι επάνω πόρτες είναι ξύλινες, μετατράπηκαν σε καφέ στην τελική επισκευή. Οι καμάρες είναι από τούβλα και τρούλο. Τα δωμάτια είναι καλυμμένα με θόλους. Κάθε ένα έχει δύο παράθυρα που ανοίγουν προς τα έξω.

Υπάρχει ένα ξεχωριστό τζαμί στη μέση της αυλής, όπως σε μερικές Seljuk caravanserais. Το Masjid είναι μια οκταπλευρική δομή με σιντριβάνι και πισίνα. καλύπτεται με θόλο με μόλυβδο.

Το κτίριο μπαίνει μέσα από μια στρογγυλή τοξωτή πόρτα στα βόρεια, η οποία είναι κινούμενη με ανάγλυφη βιρμανία από πέτρα και διακοσμημένη με μπλε πλακάκια. Μια πέτρινη σκάλα και από τις δύο πλευρές της εισόδου οδηγεί στον επάνω όροφο.

Hayvan ahırı olarak inşa edilen ikinci avlu bölümü “İç Koza Han” olarak adlandırılır. Tek katlı olan bu bölümde günümüzde yeme içme hizmeti verilmektedir.

ιστορία

Koza Han’ın inşa kitabesi yoktur fakat İstanbul’da II. Bayezid için inşa edilen büyük cami ve külliyenin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeki 1505 tarihli vakfiye suretine göre, geliri bu külliyeye vakfedilmiş olan Koza Han’ın yapımı Mart 1490’da başlamış, açılışı 29 Eylül 1491’de yapılmıştır. Ancak vakfiyede adı geçen kervansarayın Koza Han değil yakınındaki Pirinç Han olduğu, Koza Han’ın yerinin çeşitli kimselerden 1490’da satın alındığı ortaya konulmuştur.

1671-1672 ve 1685 yıllarında tamir görmüştür. 1950’lere doğru büyük ölçüde restorasyon geçiren hanın gözleri modern ticarethane merkezleri olmuştur.

(Wikipedia)

RayHaber χρησιμοποιεί cookies