Σχετικά με το Muradiye Complex

Muradiye Külliyesi, Sultan II. Murad’ın Bursa’da 1425-1426 yıllarında yaptırdığı külliye. Bulunduğu semte de ismini verir.


Şehrin etrafa doğru yayılmasını ve açılımını sağlamak amacıyla yaptırılan külliye, Muradiye Camii, hamam, medrese, imaret ve sonraki yıllarda yaptırılmış 12 türbeden oluşur. Sonraki yıllarda çok sayıda hanedan mensubunun gömülmesiyle saraya ait bir kabristan görünümü kazanmış ve İstanbul’dan sonra en çok saraylıyı barındıran ikinci hazire haline gelmiştir. Bursa’nın çeşitli istimlaklerle kaldırılan mezar taşları ve türbelerinin kitabeleri de caminin haziresine getirilmiştir.

Külliye, 2014 yılında “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” Dünya Miras Alanı ‘nın bileşenlerinden birisi olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Πολύπλοκες δομές

Külliyenin ana binası Muradiye Camisi’dir. Zaviyeli camiler formundadır. İki minarelidir. Girişte, tavanda yer alan yirmi dört kollu yıldızlardan gelişen geometrik süslemeli muhteşem ahşap göbek 1855’ten sonra yapılan onarım esnasında monte edilmiştir. Ahşap müezzin mahfili ile Rokoko üslubundaki alçıdan mihrabı ve minarelerinden batıda olanı da 1855 depreminden sonra yapılmıştır.

Η δομή των 16 κυττάρων της madrasa βρίσκεται στα δυτικά του τζαμιού. Το κτίριο, που είναι μια τυπική πρόωρη madrasah, ανακαινίστηκε το 1951 και χρησιμοποιήθηκε ως ιατρείο φυματίωσης για μεγάλο χρονικό διάστημα. Σήμερα χρησιμοποιείται ως Κέντρο Διάγνωσης Καρκίνου.

Το τζαμί είναι 20 μ. Το Ιμαρέτ, το οποίο βρίσκεται στα βορειοανατολικά της Κωνσταντινούπολης, ήταν χτισμένο από ερείπια και ήταν καλυμμένο με τουρκικά πλακάκια. Σήμερα λειτουργεί ως εστιατόριο.

Το λουτρό, το οποίο είναι μια πολύ απλή και απλή κατασκευή, αποτελείται από κρύα, ζεστασιά, δύο ενδύματα και τμήματα kulhan. Το κτίριο επισκευάστηκε το 1523, 1634 και 1742 και χρησιμοποιήθηκε ως αποθήκη για πολλά χρόνια. Σήμερα είναι το Κέντρο για άτομα με ειδικές ανάγκες.

αποκατάσταση

Στον σεισμό της Προύσας του 1855, το τζαμί υπέστη ελαφρές ζημιές, ο μιναρές του χωρίστηκε, ο θόλος του τάφου χωρίστηκε και η τάξη και τα τείχη της madrasah υπέστησαν ζημιές και το συγκρότημα είχε μια σημαντική επισκευή.

Στην τριφασική αποκατάσταση που ξεκίνησε το 2012, το έργο ανακαίνισης επικαλύψεων μολύβδου των 12 τάφων στην πρώτη φάση, το ρελέ, η αποκατάσταση και η αποκατάσταση του συγκροτήματος στη δεύτερη φάση. Στο τρίτο στάδιο, ο γύψος των τοιχογραφιών χαράχθηκε και τα έργα τοιχογραφίας και καλλιγραφίας της εποχής αποκαλύφθηκαν ένα προς ένα στην αρχική και πρωτότυπη μορφή τους. Όταν το συγκρότημα ανακαινίστηκε το 2015, το συγκρότημα άνοιξε στους επισκέπτες.

Κοινότητα μαυσωλείων

Külliye içinde II. Murad’ın tek başına yattığı türbe dışında şehzadelere ait 4, sultan eşlerine ait 4, şehzade eşlerine ait bir türbe yaptırılmıştır ve bu türbelerde değişik tarihlerde 8 şehzade, 7 şehzade oğlu, 5 şehzade kızı, 2 sultan eşi ve 1 sultan kızı bir arada gömülmüşlerdir. Ayrıca hanedan üyesi olmayan saray mensuplarının defnedildiği iki de açık türbe mevcuttur. Şehzade Mahmut türbesi dışındaki tüm türbelerin güney duvarlarında mihrap nişi bulunur. Türbelerin hiçbirinde mumyalık yoktur.

 1. II. Murad Türbesi, külliyedeki türbelerin en büyüğüdür. 1451’de Edirne’de hayatını kaybeden Sultan Murat için oğlu II. Mehmet tarafından yaptırılmıştı (1453). Sultan II. Murad 1442’de kaybettiği büyük oğlu Alaaddin’in yakınına gömülmek istediği için cenazesi Edirne’den Bursa’ya getirilmiş ve vasiyeti gereği naaşı sanduka veya lahit içine konulmadan doğrudan toprağa gömülmüş; türbesi ise vasiyeti gereği üzerine yağmur yağması için üstü açık, hafızların Kur’an okuması için de etrafı galerili olarak düzenlenmiştir. Sade türbenin en görkemli yeri, girişindeki revakın üzerine örten saçaktır. 2015 yılında tamamlanan restorasyon çalışmalarında yapının iç duvarlarında geç dönem barok ve Lale Devri’ne ait motifler tespit edilmiştir. II. Murad’ın vasiyeti gereği yanına hiçbir gömü yapılmamıştır; oğlu Şehzade Alaaddin ile kızları Fatma ve Hatice sultanlara ait sandukalar, II. Murat türbesinin içinden geçilerek ulaşılan sade odada bulunmaktadır.
 2. Ebe (Gülbahar) Hatun Türbesi, II. Mehmet’in ebesi için yapılmış olduğu düşünülen bir açık türbedir. Gülbahar Hatun’un kesin kimliği hakkında bilgi yoktur ancak burada yatan kişinin Fatih’in ebesi olduğu düşüncesi gelenek haline gelmiştir. 1420’lerde yapıldığı düşünülür. Bursa’daki hanedan türbeleri içinde en mütevazı olanıdır.
 3. Hatuniye türbesi, II. Mehmet’in annesi Hüma Hatun için 1449’da inşa edilmiş türbedir. Türbedeki iki sandukadan ikincisinin kime ait olduğu belli değildir.
 4. Ο τάφος του Gülşah Hatun χτίστηκε το 1480 για τον Gülşah Hatun, μία από τις συζύγους του Fatih Sultan Mehmet. Τα γλυπτά και τα στολίδια της πεδιάδας και του μικρού κτηρίου έχουν διαγραφεί και δεν έχουν επιβιώσει μέχρι σήμερα. Αν και ο γιος του Bayezid Şehzade Ali έχει ένα όνομα στη δεύτερη σαρκοφάγο στο μαυσωλείο, δεν έχει βρεθεί πρίγκιπας του Bayezid στα αρχεία.
 5. Cem Sultan Türbesi külliyenin en zengin süslemeleri olan türbesidir. Duvarlar yerden 2.35 m. yüksekliğe kadar firuze ve lâcivert altıgen çinilerle kaplıdır. Bu türbe Fatih Sultan Mehmed’in oğlu Karaman Sancak Beyi Şehzade Mustafa için 1479’da yapılmıştı. 1499’da Cem Sultan’ın cenazesinin Bursa’ya getirilip buraya defnedilmesinden sonra daha çok Cem Sultan türbesi adıyla anılmaya başladı. İçindeki dört adet mermer sandukada Fatih’in oğlu Şehzade Mustafa, ve Şehzade Cem dışında II. Bayezid’in sağlığında hayatını kaybetmiş olan oğulları Şehzade Abdullah ve Şehzade Alemşah medfundurlar. Duvarlar yerden 2.35metre yüksekliğe kadar firuze ve lacivert altıgen çinilerle kaplıdır, çinilerin çevreleri yaldızla stampalıdır. Kemerler, alonlıklar, kasnak ve kubbe gibi çini olmayan yerler çok zengin kalemişleri ile donatılmıştır, bilhassa servi motifleri malakari tekniğindedir.
 6. Şehzade Mahmut türbesi, II. Bayezid’in 1506’da hayatını kaybeden oğlu Şehzade Mahmut için annesi Bülbül Hatun tarafından Mimar Yakup Şah ve yardımcısı Ali Ağa’ya yaptırılmıştır. Şehzade Mahmut’un, Yavuz Sultan Selim tahta çıktığında boğdurulan (1512) Orhan ve Musa adlı iki oğlu ve sonra da Bülbül Hatun bu türbeye defnedilmiştir. Çinileriyle Muradiye’nin en zengin kümbetlerindn birisidir.
 7. II. Bayezid’in eşlerinden Gülruh Hatun’un türbesinde kızı Kamer Hatun ve Kamer Hatun’un oğlu Osman’ın sandukaları da mevcuttur.
 8. ΙΙ. Ο τάφος του Şirin Hatun, μιας από τις συζύγους του Bayezid, χτίστηκε στα τέλη του 15ου αιώνα.
 9. Ο τάφος του Şehzade Ahmet χτίστηκε με διάταγμα του Yavuz Sultan Selim με ημερομηνία 1513. Ο αρχιτέκτονας του, Alâaddin, είναι ο πλοίαρχος του κτηρίου Bedreddin Mahmud Bey, και οι γραμματείς του είναι οι πλοίαρχοι των Ali, Yusuf, Muhiddin και Mehmed.[1] Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, θάφτηκε με τους αδελφούς του Şehzade Ahmed και Şehzade Korkut, οι οποίοι στραγγαλίστηκαν από τον Yavuz Sultan Selim να ανέβει στο θρόνο, και οι γιοι του Şehenşah, του Şehenşah και του Ahmed Bülbül Hatun, του γιου του Mehmed, Mehmed, θάφτηκαν. Πιστεύεται ότι ο τάφος ανήκε στον Κάμερ Σουλτάν, κόρη του πρίγκιπα Αχμέτ, αν και είναι αμφιλεγόμενο σε ποιον ανήκει η άλλη σαρκοφάγος.
 10. Ο Mükrime Hatun (γ. 1517), η σύζυγος του Şehzade Şehenşah και η μητέρα του Mehmet Çelebi, βρίσκεται σε ξεχωριστό τάφο.
 11. Şehzade Mustafa türbesi II. Selim tarafından inşa ettirilmiştir (1573). Babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1553’te boğdurulan Şehzade Mustafa’nın Bursa’da başka bir yere defnedilmiş cenazesi daha sonra bu türbeye nakledilmiştir. Türbede Şehzade Mustafa’nın annesi Mahidevran Sultan’a, Şehzade Mehmet’e ve Şehzade Bayezid’in 3 yaşında boğdurulan oğlu Şehzade Murat’a ait sandukalar da bulunmaktadır. Türbeyi diğerlerinden ayıran en belirgin özelik, altın yaldız işlemeli ayetlerin yazılı olduğu orijinal duvar çinileridir. Hassa mimarlarından Mimar Mehmed Çavuş tarafından yapıldığı bilinen bu türbede, Bursa türbelerinde genellikle bulunan mihrap yoktur. Girişin iki yanındaki duvarların iç köşelerine birer niş ve birer dolap yerleştirilmiştir.
 12. Bir açık türbe olan Saraylılar Türbesi’nin Mahidevran Sultan’ın iki ablasına ait olduğu düşünülür.

RayHaber χρησιμοποιεί cookies