İmamoğlu, Kanal Η Κωνσταντινούπολη δεν είναι τρελή, ένα έργο που κατασκευάζεται από ανθρώπους που είναι τρελοί

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinden en fazla etkilenecek bölgelerin başında gelen Yeniköy ve Karaburun’da incelemelerde bulundu. Vatandaşların yoğun ilgisi altında köy meydanında bir konuşma yapan İmamoğlu, “Bu işi destekleyen ve bu işe, ‘Mutlak olsun’ diyen, iktidar adına bir avuç insan. Ne için istediklerini anlayabilmiş değilim. Buradan bir hemşehrim ‘Rant, para, para’ dedi. Devleti yöneten insan, milletinin cebine girecek parayı düşünür. Hem nitelikli olacak hem ahlaklı olacak hem kalıcı olacak hem de helal olacak. Yani bu çılgın değil, çıldırmış birilerinin yaptığı bir proje. Başka adı yok bunun” dedi.


Ο Ekrem İmamoğlu, ο δήμαρχος του Μητροπολιτικού Δήμου της Κωνσταντινούπολης (IMM), έκανε εξετάσεις στο Yeniköy και το Karaburun, μια από τις περιοχές που θα επηρεαστούν περισσότερο από το έργο Canal Istanbul στο βορρά. Ο Ιμαμόγλου υποδέχτηκε πολλούς πολίτες στο Γιενίκο με χειροκροτήματα και φωνάζοντας «Πρόεδρος του Εκρέμ». Ο ğmamoğlu, ο οποίος επισκέφθηκε για πρώτη φορά τον Yeniköy Mukhtar Timur Çevik στο γραφείο του, έπειτα έδωσε ομιλία στους πολίτες στην πλατεία του χωριού.

«ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΡΩΤΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ»

Yeniköy’e böyle bir konuyla ilgili gelmek istemediğinin altını çizen İmamoğlu, “Bu köyde neler üretebiliriz, bu güzel mahallemizde hangi iş imkanlarını yaratabiliriz, tarımın hangi alanını geliştirebiliriz, yüz yıla yakındır burada yaşayan hemşerilerimizin çocuklarına, gençlerine daha iyi yaşam koşulları, doğanın içerisinde nasıl daha mutlu ve huzurlu olabilirler noktasında konuşmaya gelmek isterdim. Ama ne yazık ki, sadece 19 köyü ezip geçmeyecek, aynı zamanda hem İstanbul’umuzun hem de Türkiye’mizin üstünden geçecek; hem vicdani hem insani hem ahlaki olarak ezip geçecek bir projeyi, ne yazık ki bir ihanet projesini, Kanal İstanbul’un olumsuzluklarını konuşmaya geldim. Böyle bir buluşma olsun istemezdim. Ama hep birlikte buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

«ΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ»

Deprem ve Kanal İstanbul konularının uykularını kaçırdığını belirten İmamoğlu, projenin yapılmamasının şart olduğuna vurgu yaptı. Geçtiğimiz günlerde siyasi parti liderlerine Kanal İstanbul konusunda brifing verdiğini hatırlatan İmamoğlu, geçmiş dönemde hükümette Başbakan olarak görev yapmış Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın da projeye karşı olduklarını aktardı. Hükümette görev alan başka isimlerden de benzer sözler duyduğunu kaydeden İmamoğlu, şunları söyledi: “Sadece bu duyduklarım değil, bu duyduklarımın dışında da o siyasi partiye hizmet etmiş veya eden birçok siyasiden, Kanal İstanbul’un çok zararlı, sakıncalı, anlamsız olduğunu bugünkü iktidarın birçok temsilcisinden, bakanlık yapmış isimlerine kadar kulaklarımla duymuş birisiyim. İşin kötüsü ne biliyor musunuz? Çoğu vatandaşımız bunu bilmiyor. Zaten, bu işi destekleyen ve bu işe, ‘Mutlak olsun’ diyen, iktidar adına bir avuç insan. Ne için istediklerini anlayabilmiş değilim. Buradan bir hemşehrim ‘Rant, para, para’ dedi. Devleti yöneten insan, milletinin cebine girecek parayı düşünür. Hem nitelikli olacak hem ahlaklı olacak hem kalıcı olacak hem de helal olacak.”

«ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ»

Kanal İstanbul’un 360 milyon metrekarelik bir alanın tümüyle yok olmasına, yüz milyarlarca liralık gelir kaybına neden olacağını ifade eden İmamoğlu, “Allah aşkına, ben bugün Sancaktepe’de istihdam ofisi açtım. Çünkü, her gün bir kişiyi bile iş bulunca ben mutlu oluyorum. Şu ana kadar üç tane istihdam ofisimiz, 6 bine yakın insana iş buldu. Her 4 gençten 1’inin mesleğinin olmadığı bu şehirde, her 3 gençten 1’inin işsiz olduğu bu şehirde, ülkemizde ve dünyada hastalığın dünyayı değiştirdiği bu dönemde, evine ekmek getiremeyen, işinin ne olacağı konusunda büyük kaygı duyan milyonlarca işsizimizin olduğu bu dönemde, ‘Kanal da kanal’. Allah akıl versin. Ekonomik etkisi, travması bu şehre ve bu ülkeye çok büyük zarar verecek bir iştir bu” diye konuştu.

"ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛ;"

Εφιστώντας την προσοχή σε ζητήματα όπως η αστικοποίηση και η αύξηση του πληθυσμού λόγω του Kanal Istanbul, ο İmamoğlu είπε: «Συμπληρώνετε το σχέδιο όσο μια μεγάλη πόλη, 350 εκατομμύρια τετραγωνικά μέτρα, 100 χιλιάδες, 5 χιλιάδες και χίλια σε 6 μήνες. Ο υπηρέτης του Θεού δεν γνωρίζει. Το κανάλι θα περάσει από το χωριό σας σαν μπουλντόζα, δεν υπάρχει καμία είδηση. Τι σας είπαν για το Kanal Istanbul; Η Κωνσταντινούπολη δεν γνωρίζει. 16 εκατομμύρια άνθρωποι στην Κωνσταντινούπολη δεν γνωρίζουν, οι αγρότες δεν γνωρίζουν. Το δικαίωμα στην ιδιοκτησία είναι ιερό. Απενεργοποιείτε την απαλλοτρίωση και το δικαίωμα ιδιοκτησίας και σχεδιάζετε. Ποιος ρωτήσατε; Είτε είμαστε ένα έθνος με κατανόηση που σέβεται το δικαίωμα κάθε ατόμου, κάθε υπηρέτη. Αγνοείτε όλους εδώ, δεν έχετε ούτε μία συνάντηση. Έχουμε καθήκον να ζητήσουμε από το μικρό παιδί μας από το μικρότερο έως το πιο έμπειρο να παρκάρετε σε μια γειτονιά, σε ένα μικρό μέρος. Έτσι τρέχετε μια πόλη. Αλλά θα πεις, "αποφάσισα ότι θα το κάνω." "Τι κάνεις, τι κάνεις, αδερφέ;"

«ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑΓΗ»

Μοιράζοντας τις πληροφορίες ότι 150 εκατομμύρια τετραγωνικά μέτρα γεωργικής γης θα καταστραφούν με το έργο, ο İmamoğlu είπε, «Διανέμω επίσης σπορόφυτα στο έθνος. Γίνομαι το πιο ευτυχισμένο άτομο στον κόσμο επειδή αγοράζουν προϊόντα από τους αγρούς τους. Έτσι, παράγετε ανθρώπους που δεν μπορούν να παράγουν. Να σου πω κάτι? Ένα κιλό ντομάτες που παράγετε στον κήπο σας δεν σας ταΐζει μόνο, αλλά δίνει ζωή στην ανθρωπότητα. Το έδαφος είναι ζωή, ζωή. για να δείτε αυτόν τον χώρο, το πράσινο. Ο κόσμος έχει αλλάξει, η κατανόηση της ευτυχίας στον κόσμο έχει αλλάξει. Ρωτάμε τα παιδιά και τους νέους, "Τι θέλετε πρώτα για την Κωνσταντινούπολη;" Εκτός από εμάς, οι ενήλικες και τα παιδιά είναι πολύ πιο συνειδητά. Λέει, πρώτα λύστε το πρόβλημα του σεισμού, αδερφέ. Κοιτάξτε, κάνουμε έρευνα, ζητάμε από τους νέους του πανεπιστημίου. Ένας από τους δύο νέους είπε: «Πρώτα, λύστε το σεισμό του Κωνσταντινούπολου. Δύο, "Προστατέψτε και αναπτύξτε την πράσινη φύση της Κωνσταντινούπολης", λέει. Αν υπάρχει κάποιος, δεν θα υπάρχει ούτε ένα δέντρο σε αυτήν την αρχαία πόλη. "

"ΧΡΕΙΑΖΩ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΑΣ"

Υπογραμμίζοντας ότι θα αγωνιστεί νόμιμα με το έργο Kanal Istanbul μέχρι την τελευταία στιγμή, ο Imamoglu είπε: «Χρειάζομαι την υποστήριξη του καθενός από εσάς σε αυτό το θέμα. Είμαι αποφασισμένος άνθρωπος. Όλοι γνωρίζετε ότι δεν θα τα παρατήσω ποτέ. Γνωρίζετε επίσης ότι δεν θα μπορώ να φάω το δικαίωμα κανενός, ούτε θα μπορέσω να ταΐσω κανένα δικαίωμα. Ως εκ τούτου, σας παρακαλώ όχι μόνο στους κατοίκους του χωριού μας εδώ, καθώς μιλώ σε όλους τους συμπατριώτες μου Κωνσταντινούπολη Τουρκία: Σήμερα δεν είναι το ζήτημα. θα προκαλέσει εκατοντάδες δισεκατομμύρια λίρες να βγουν από την τσέπη σας. δεν θα συνεισφέρει σε κανέναν άνεργο όταν υπάρχουν τόσοι πολλοί άνεργοι · Θα προκαλέσει χιλιάδες ανθρώπους που έρχονται από το εξωτερικό και θα αγοράσουν γη εδώ να βάλουν χρήματα στις τσέπες τους και να δημιουργήσουν δισεκατομμύρια λίρες εισοδήματος. Θα καταστρέψει τη φύση, θα σφαγιάσει και ποιος θα προδώσει τη μεγάλη Κωνσταντινούπολη για να ακολουθήσει αυτό το έργο σε όλη την Τουρκία, θα ήθελα να ζητήσω από όλα τα νομικά δικαιώματα να αντιταχθούν και να μπλοκάρουν, θέλω και σας προσκαλώ. "

«ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ»

Μετά την ομιλία Yeniköy, ο İmamoğlu μετακόμισε στο Karaburun υπό το έντονο ενδιαφέρον των πολιτών. Ο ğmamoğlu, ο οποίος έκανε μια δήλωση κοντά στο σημείο όπου προγραμματίζεται το άνοιγμα του Κανάλι της Κωνσταντινούπολης στη Μαύρη Θάλασσα και στις περιοχές γεμίσματος, είπε: «Αμέσως πίσω από τη μύτη, υπάρχει μια τεράστια παραλία και το πάνω μέρος της λίμνης Τέρκου. Πολύ κοντά. Μιλάμε για ανάχωμα μήκους 25 χιλιομέτρων, πλάτους 1 χιλιομέτρου. Υπάρχει το σημείο εκκίνησης του καναλιού αμέσως μετά τον Karaburun. Από εκεί μιλάμε για την περιοχή πλήρωσης περίπου 15 χιλιομέτρων. Αυτό λοιπόν δεν είναι τρελό, αυτό είναι ένα έργο που γίνεται από κάποιον που είναι τρελός. Δεν έχει άλλο όνομα. Αυτό είναι τρελό. Στο όνομα ενός ατόμου, στο όνομα της πόλης, είναι τρελό, είναι τρελό, είναι ένα έργο να σπαταλάς πραγματικά μια πόλη. Επομένως, το άγχος μας είναι πολύ υψηλό. Έχουμε έναν πολύτιμο αγώνα για τη διαδικασία. Καλώ όλους σε αυτήν την ευθύνη στην ευθύνη. Αυτές οι ομορφιές θα είναι κάτι στη φύση. Αλλά τίποτα δεν θα συμβεί στο σπίτι μου, κανείς δεν πρέπει να σκεφτεί. Αυτός ο εκφυλισμός είναι μια κατάσταση που θα καταστρέψει την προσέγγιση νερού, αέρα και αστικοποίησης της Κωνσταντινούπολης από κάθε άποψη. Θα παλέψουμε μέχρι την τελευταία στιγμή. Θα περάσω πολύ χρόνο από την επόμενη γιορτή στα χωριά και τις γειτονιές της Κωνσταντινούπολης. Θα κινητοποιήσουμε όλους · οι αντιρρήσεις μας και το ενδιαφέρον και η συνάφεια των ανθρώπων… Ενημερώστε όλους όσους συνεισφέρουν σε αυτήν τη διαδικασία: Παλεύω για τα παιδιά αυτής της πόλης. Παλεύω για τα νεογέννητα μωρά τους, τα παιδιά τους πηγαίνουν στο δημοτικό, το γυμνάσιο και το γυμνάσιο. Επειδή αυτή η δουλειά είναι ένα έργο που θα καταστρέψει το μέλλον τους. "

RayHaber χρησιμοποιεί cookies