Halkalı-Çerkezköy Η Γραμμή Ασφάλειας Γραμμής

δακτύλιο της γραμμής τρένου του τσερκεντζά του γκουβενίνι
δακτύλιο της γραμμής τρένου του τσερκεντζά του γκουβενίνι

CHP Tekirdağ Αναπληρωτής Candan Yüceer Halkalı- Çerkezköy η αξιοπιστία της σιδηροδρομικής γραμμής μεταφέρθηκε στην ημερήσια διάταξη της συνέλευσης. Ο Υπουργός Μεταφορών και Υποδομών, Mehmet Cahit Turhan, ο οποίος ζήτησε από το Κοινοβούλιο να απαντήσει στην ερώτηση Halkalı-Çerkezköy arasındaki hattın altyapısında teknik şartnameye aykırı olarak standart dışı malzeme kullanıldığına ve bu durumun yeni kazalara davet çıkardığına ilişkin kaygılar olduğunu bildirdi.

25 vatandaşımızı kurban verdiğimiz Çorlu tren faciası ve aralık ayında meydana gelen ve 9 vatandaşımızın hayatını kaybettiği Ankara kazalarının ardından kamuoyunda haklı olarak demir yollarının güvenliği ve standartlara uygunluğu konusunda kuşkular oluştuğunu belirten Yüceer, Halkalı-Çerkezköy hattında altyapı dolgusunda gerekli standartları karşılamayan malzeme kullanıldığı iddialarını ve sinyalizasyon olup olmadığını sordu.

ULAŞTIRMA BAKANINA SORULAR
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Bakan Mehmet Cahit Turhan’’a şu soruları yöneltti:
*Halkalı-Çerkezköy hattında rayların altında kullanılan dolgu malzemesi nedir? Halkalı-Çerkezköy arasında demiryollarında altyapı iyileştirmesi ve üstyapı malzemelerinin yenilenmesi işinde mevcut dolgunun kaldırılarak tamamen yenilenmesi yerine altyapı dolgusu olarak Kireçtaşı (Kalker) malzemesi kullanıldığı, kireçtaşının gerekli standartları karşılamadığı iddiaları doğru mudur? Buna ilişkin testler yapılmış mıdır?

*Söz konusu kireçtaşı tabakasının altının demiryolundan çıkan balast taşları ile doldurularak niteliksiz ve standartları karşılamayan dolgu yapıldığı iddiaları doğru mudur? Dolgu malzemesinin belli oranlarda karıştırılabileceğine ilişkin üniversitelerin görüşü olmasına rağmen oransız biçimde dolgu yapıldığı iddiaları doğru mudur?

*Halkalı-Çerkezköy hattında kullanılan beton traversler için standart testler yapılmış mıdır? Söz konusu hatta kullanılan beton traverslerin standartlara uygun olup olmadığı, gerekli yükü taşıyıp taşıyamayacağına ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir inceleme yapılmış mıdır?

*Halkalı-Çerkezköy hattında sinyalizasyon sistemi mevcut mudur?

*Halkalı-Çerkezköy hattında kaç durak işler haldedir? Peron olmadığı ve/veya var olan peronların uygunsuzluğu nedeniyle işler olmayan durak sayısı kaçtır?

*Halkalı-Kapıkule arasındaki 229 kilometrelik demir yolunun ve Tekirdağ ili sınırları içinde yer alan 40 km’lik kısmının yapımında gelinen aşama nedir? Bakanlığınız tarafından söz konusu bölümün ve hattın standartlara ve teknik şartnameye uygunluğu konusunda yapılan denetim sayısı kaçtır? Denetimler sonucunda tespit edilen eksiklikler nelerdir?

Παρόμοιες ειδήσεις στα τρένα

Γίνετε ο πρώτος που θα σχολιάσει

Yorumlar

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει το spam. Μάθετε πώς επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.