Σμύρνη στο παγοδρόμιο

Σφραγίδα της Σμύρνης στο παγοδρόμιο: Οι μικροί αθλητές του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης κέρδισαν 2 χρυσά, 3 ασημένια και 3 χάλκινα μετάλλια στο Πρωτάθλημα Κίνησης Figure Skating Turkey που πραγματοποιήθηκε στην Πρωτεύουσα.

Οι αθλητές που αγωνίστηκαν για λογαριασμό του Μητροπολιτικού Δήμου της Σμύρνης στο τουρκικό πρωτάθλημα κινήτρων καλλιτεχνικού πατινάζ προκάλεσαν έντονη εντύπωση με την επιτυχία τους. Αθλητές από τον Μητροπολιτικό Δήμο της Σμύρνης κέρδισαν 15 χρυσά, 77 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια στο πρωτάθλημα που διεξήχθη στο BELPA Ice Skating Palace στην Άγκυρα και στο οποίο συμμετείχαν 3 ομάδες και 3 αθλητές από την Κωνσταντινούπολη, το Κοτζαέλι και την Άγκυρα καθώς και τη Σμύρνη.

Οι Batu Tasasız στην κατηγορία ανδρών μεταξύ 6-7 ετών και Sezen Öztürk στις γυναίκες ξεπέρασαν όλους τους ανταγωνιστές τους και αναδείχθηκαν πρωταθλητές. Ο Toprak Güllükaya κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους άνδρες ηλικίας 6-7 ετών, ενώ ο Nehir Alan, αγωνιζόμενος στην ίδια ηλικιακή κατηγορία, κατέκτησε την τρίτη θέση στις γυναίκες.

Ο Berkant Algül αγωνιζόμενος στην κατηγορία ανδρών 9-10 ετών και η Defne Günce Kılıç στις γυναίκες κέρδισαν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ οι Efe Kızık και Ezgi Güler κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.